محصولات ایمن تیام سپاهان

انواع کپسول و خاموش کننده های آتش نشانی

خاموش کننده های پودری 

 

این خاموش کننده ها در انواع قابل  شارژ و یکبار مصرف در بازار عرضه می شود و بسیاری از ساکنین منازل  به دلیل ارزان بودن قیمت اولیه ، این خاموش کننده ها را ترجیح می دهند .

 

خاموش کننده های پودری در مورد حریق های از نوع مایعات قابل اشتعال استفاده می شود . پودر این خاموش کننده ها  سمی شناخته نشده ، ولی چون شیمیایی می باشد ، باعث التهاب مجاری تنفس برای مدت طولانی و همچنین در محیط های بسته قدرت بینائی را کاهش می دهد . ساخت این دستگاه در دو نوع طراحی شده ؛ نوع اول که دائماً تحت فشار می باشد و نوع دوم عامل فشار در یک سیلندر کوچک قرار دارد .

                                                                                     کپسول آتش نشانی پودری
 

خاموش کننده های آبی

 

جهت اطفاء حریق های ناشی از مواد قابل احتراق معمولی مانند  (چوب، کاغذ ، پلاستیک ، لاستیک )  که جز گروه مواد خشک می باشد ، استفاده می گردد .

 

لازم است برای اطفاء   از حرارت مواد خشک  کاسته شود ، یا به عبارتی خنک شوند که این امر معمولاً با تاثیر آب یا محلولهای آبی انجام می شود . اغلب حریق های مربوط به منازل از این گروه هستند و بهترین ، کاربردی ترین و اقتصادی ترین ماده خاموش کننده نیز در این گونه موارد آب است .

                                                                                            حریق های منازل                                                                                


 


                                                                                 

خاموش کننده های گاز دی اکسید کربن (   ( CO2
 

این کپسول آتش نشانی محتوی 2/3گاز CO2  می باشد که  در سیلندر قرار دارد . چون بدنه آن باید فشار زیادی را متحمل گردد ، به همین علت از فولاد ساخته می شود و نباید این سیلندر در زیر تابش مستقیم خورشید و یا در مجاورت  دستگاه های حرارتی قرار گیرد . گاز CO2 از هوا سنگین تر و غیرقابل اشتعال است . به همین خاطر در موقع اطفاء به خوبی سطح آتش را پوشانده و جانشین اکسیژن می شود و در نتیجه عمل اطفاء به نحو احسن صورت می پذیرد. به دلیل اینکه گاز مذکور در محل مصرف هیچ اثری از خود به جای نمی گذارد ، این خاموش کننده ها معمولاً قابل کنترل هستند .

  


                                                                                    کپسول آتش نشانی گاز  دی اکسید کربن ( co2 )

خاموش کننده های کف ( فوم )

 

گرچه خاموش کننده کف ، در اصل برای استفاده در حریق های مایعات قابل اشتعال می باشد ، ولی می توان از آن در حریق های مواد خشک نیز استفاده نمود. خاموش کننده های کف ، عموماً  غیرقابل کنترل می باشند

 

کف هاي مورد استفاده در اطفاء حريق كه انواع پروتئيني آن از تخمير آلايش هاي دامي غير خوراكي و انواع شيميايي آن از تركيب برخي مواد شيميايي خاص تهيه مي شود .


                                                                                                   کپسول آتش نشانی کف ( فوم )

خاموش کننده های هالوژنه ( مایعات تبخیرشونده)

 

مایعات تبخیر شونده  به عنوان ماده اطفائی  غیرقابل قبول شناخته شده اند  و استفاده از این مواد  به دلیل صدمه رساندن به لایه اوزن محدود و قدغن شده است.  در این خاموش کننده ها به منظور ساخت مواد اطفائی ، از دو هیدرو کربن به نام های متان CH4 و اتان C2H6 به عنوان مواد پایه در نظر گرفته شده و هیدروژن این ترکیب توسط عناصر هالوژنه جایگزین می شود و مواد حاصل قابلیت اشتعال نداشته و حدودا 4 الی 5 برابر از هوا سنگین تر هستند و به سرعت روی حریق را پوشانده و مانع رسیدن اکسیژن به حریق می شود و از طرفی در واکنشهای زنجیره ای سوختن دخالت کرده و در نتیجه عمل اطفاء صورت می گیرد . 

                                                                                       کپسول آتش نشانی هالوژن

در شرکت ایمن تیام سپاهان خدمات شارژ کپسول آتش نشانی انجام می شود . همچنین سایر خدمات آتش نشانی نظیر تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی ، تست هیدرواستاتیک مخازن CNG و سیستم های اعلام و اطفاء حریق نیز ارائه می گردد .

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ایمن تیام سپاهان است.
طراحی سایت پافکو