تست هیدرواستاتیک و بازرسی سیلندرهای کامپوزیتی و آلومینیوم

تست هیدرواستاتیک و بازرسی سیلندرهای کامپوزیتی و آلومینیوم

امروزه کپسول های کامپوزیتی و آلومینیوم به دلیل مزیت سبک بودن قابل ملاحظه نسبت به انواع فولادی مشابه خود که ناشی از تفاوت چگالی آلومینیوم نسبت به فولاد و همچنین سبکی نسبی لایه پوششی کامپوزیت می باشد ، به طور وسیع و گسترده در عملیات امدادی ، صنایع نفتی ، پتروشیمی و . . . مورد استفاده قرار می گیرند .

در این راستا سازندگان اصلی و معدود این نوع از کپسول ها ، به صورت مستمر نسبت به ارتقاء کیفیت فنی و تکنولوژی ساخت این محصول اقدام نموده اند.

تست هیدرواستاتیک و بازرسی سیلندرهای کامپوزیتی و آلومینیوم

از جمله موارد می توان به بهبودهای ناشی از تغییر در ترکیبات آلیاژی لایه داخلی آلومینیومی کپسول های کامپوزیت اشاره نمود.

در این خصوص ، بسیاری از سازندگان تا پیش از سال 1990 میلادی از آلیاژ آلومینیوم نوع 6351 و نوع 6082 برای ساخت انواع سیلندرهای آلومینیومی استفاده می نمودند .

لیکن براساس تحقیقات و شناسایی استعداد این آلیاژ به عیب (ترک) SLC (Sustained Load Cracking) ، آلیاژ آلومینیوم 6061 جایگزین این دو آلیاژ گردید.

لازم به ذکر است SLC یک پدیده متالوژیکی است که عموماً در کپسول های در حال سرویس که مدتی تحت تنش بوده اند حادث می شود.

 ضمن اینکه این نقص در آلیاژ 6061 تاکنون به ندرت مشاهده شده است. فارغ از موضوع خاص فوق ؛ کپسول های تنفسی کامپوزیت عمدتاً دارای یک لایه داخلی نازک (معمولاً آلومینیومی) بوده که توسط دسته الیاف کربن و شیشه ای به ضخامت تقریبی 4mm احاطه و تقویت شده است.

 تحمل فشار بالا در عین سبک بودن آن ، مبین تکنولوژی پیشرفته ساخت می باشد و بدیهی است این امر مستلزم رعایت قوانین خاص بازرسی و نگهداری در دوره مصرف خواهد بود.

 در این راستا و به منظور استفاده و بهره برداری ایمن مصرف کنندگان سیلندرهای کامپوزیت ، ملاحظات خاص و دقیق مزبور توسط سازندگان در مدارک فنی منتشره توسط ایشان و همچنین استانداردهای بین المللی از جمله ISO11623 و استاندارد ملی ایران به شماره 14953 درج شده است.

تست هیدرواستاتیک و بازرسی سیلندرهای کامپوزیتی و آلومینیوم

 از جمله ویژگیهای بسیار حائز اهمیت کپسول های کامپوزیت تنفسی می توان به تاریخ تولید ، تاریخ انقضاء و تواتر زمانی بازرسی فنی و آزمون های دوره ای یک کپسول در دوره مصرف اشاره نمود.

طبق مفاد مندرج در استانداردهای ملی شماره 14953 و بین المللی ISO11623 انجام بازرسی فنی و آزمون دوره ای یک کپسول تنفسی کامپوزیت در دوره زمانی 5 ساله توسط آزمایشگاه های ذیصلاح و به جهت کسب اطمینان از سلامت آن الزامی می باشد .

در شرکت ایمن تیام سپاهان خدمات تست هیدرواستاتیک سیلندرهای کامپوزیتی و آلومینیوم مطابق با استاندارهای ذیل ارائه می گردد:

*  آزمون و بازرسی دوره ای سیلندرهای کامپوزیتی گاز مطابق با استادارد INSO14953 

*  آزمون و بازرسی دوره ای سیلندرهای گاز آلیاژ آلومینیومی بدون درز مطابق با استادارد ISIRI12864

 خاطرنشان می سازد این دوره زمانی در مدارک فنی منتشره توسط سازندگان کپسول ها نظیر کمپانی های SCI , Luxfer بعضاً به 3 سال نیز تقلیل داده شده است.

نکته بسیار مهم دیگر تاریخ انقضاء بهره برداری و یا عمر مفید یک کپسول کامپوزیت است که توسط سازنده روی آن درج می شود که این تاریخ در بسیاری از موارد به اشتباه و نادرست به جای فواصل زمانی تست هیدرواستاتیک کپسول توسط فروشندگان و بهره برداران تلقی شده است.

خاطرنشان می سازد زمان انقضاء یک کپسول کامپوزیت حسب نوع کپسول و تکنولوژی به کار رفته توسط سازنده عموماً 15 و یا 20 سال می باشد هرچند که اخیراً کپسول های با عمر 30 سال نیز تولید و روانه بازار شده است.

ضمن اینکه همانطوریکه عنوان گردید علاوه بر ضرورت و الزامی بودن تست های دوره ای در بازه های زمانی هر 5 سال یکبار به لحاظ الزامات قانونی ، نتایج این آزمون ها متضمن بهره برداری ایمن از کپسول در طول عمر مفید آن می باشد .

تست هیدرواستاتیک و بازرسی سیلندرهای کامپوزیتی و آلومینیوم

 بدیهی است پس از تاریخ انقضاء (عمرمفید) لازمست کپسول از چرخه مصرف خارج شود.
  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 6
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1398/02/30
  • تعداد مشاهده : 99 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ایمن تیام سپاهان است.
طراحی سایت پافکو