skip to Main Content

اولین خاموش کننده آتش  توسط آمبروز گادفری در 1723 ثبت اختراع شد . از آن زمان، انواع متفاوتی از خاموش کننده ها اختراع ، اصلاح و توسعه یافته اند.

اما یک چیز در هر دوره یکسان باقی مانده است ، چهار عنصر باید برای ایجاد یک آتش وجود داشته باشند. این عناصر شامل اکسیژن، گرما، سوخت و یک واکنش شیمیایی می شود. ( انتخاب مناسب ترین نوع خاموش کننده )

وقتی یکی از چهار عنصر مثلث آتش را حذف کنید، می توان آتش را خاموش کرد . اما، برای خاموش کردن موفقیت آمیز یک آتش، باید از خاموش کننده مناسب استفاده کنید.

 

انتخاب مناسب ترین نوع خاموش کننده

 

متداول ترین انواع خاموش کننده های آتش نشانی استفاده شده در انواع متفاوت سوخت های آتش ، موارد زیر هستند:

خاموش کننده آب و گاز :

محاسبه تعدادکپسول آتش نشانی مورد نیاز به روشNFPA

کپسول آتش نشانی آب و گاز ، آتش را با حذف عنصر گرما از مثلث آتش خاموش می کنند. آنها تنها برای آتش های کلاس A استفاده می شوند.

خاموش کننده ماده خشک :

کپسول های آتش نشانی ماده خشک ، آتش را با تداخل در واکنش شیمیایی مثلث آتش خاموش می کنند. در کلاس A، B و C موثرترین هستند.

خاموش کننده CO2  :

کپسول آتش نشانی co2

کپسول آتش نشانی گاز دی اکسید کربن ( co2 ) عنصر اکسیژن را از مثلث آتش حذف می کنند. به علاوه گرما را با تخلیه سرد حذف می کنند. می توان آنها را برای آتش های کلاس B و C به کار برد.

و چون تمام آتش ها به طرز متفاوتی می سوزند، مجموعه متنوعی از خاموش کننده ها بر اساس انواع آتش وجود دارد. برخی خاموش کننده ها را می توان برای بیش از یک کلاس آتش مورد استفاده قرار داد، در حالی که بقیه درباره استفاده خاموش کننده های کلاس خاصی هشدار می دهند.

در زیر لیست خاموش کننده ها بر حسب طبقه بندی انواع آنها آمده است:

 

خاموش کننده کلاس A

کپسول های آتش نشانی کلاس A برای آتش های مربوط به مواد قابل اشتعال عادی، از جمله چوب، کاغذ، پارچه، آشغال و پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.

خاموش کننده کلاس B

کپسول های آتش نشانی  کلاس B برای آتش های مربوط به مایعات قابل اشتعال از جمله گریس، بنزین و نفت مورد استفاده قرار می گیرد.

خاموش کننده کلاس C

برای آتش های مربوط به تجهیزات الکتریکی از جمله موتورها، ترانسفورمرها و وسایل برقی مورد استفاده قرار می گیرد.

خاموش کننده کلاس D

برای آتش های مربوط به فلزات قابل اشتعال از جمله پتاسیم، سدیم، آلومینیوم و منیزیم مورد استفاده قرار می گیرد.

خاموش کننده کلاس K

برای آتش های مربوط به روغن های آشپزی و گریس، از جمله چربی های حیوانی و گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

Summary
خدمات آتش نشانی
Service Type
خدمات آتش نشانی
Provider Name
ایمن تیام سپاهان, Telephone No.40337400
Description
اولین خاموش کننده آتش  توسط آمبروز گادفری در 1723 ثبت اختراع شد . از آن زمان، انواع متفاوتی از خاموش کننده ها اختراع ، اصلاح و توسعه یافته اند. اما یک چیز در هر دوره یکسان باقی مانده است ، چهار عنصر باید برای ایجاد یک آتش وجود داشته باشند. این عناصر شامل اکسیژن، گرما، سوخت و یک واکنش شیمیایی می شود. ( انتخاب مناسب ترین نوع خاموش کننده )
This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top
با ما تماس بگیرید