Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/tiacom/domains/tiamsepahan.com/public_html/wp-content/plugins/wpseo-local/woocommerce/shipping/class-wc-shipping.php on line 174
skip to Main Content
4.9/5 - (141 امتیاز)

آیا کپسول های آتش‌نشانی دارای طول عمر مفید معینی می باشند ؟ برای تاریخ انقضای کپسول آتش نشانی استاندارد خاصی تعریف نشده است .
تشخیص اینکه یک سیلندر آتش نشانی قابل شارژ و استفاده مجدد می باشد یا نه با انجام تست هیدرواستاتیک توسط متخصصان این امر صورت می گیرد .

پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر این مطلب را هم بخوانید : تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

با توجه به نوع سیلندر ، باید در بازه های زمانی معینی خاموش کننده ها تحت تست هیدرواستاتیک قرار بگیرند. چنانچه سالم بودن سیلندر توسط کارشناسان امر در مراکز مجاز تست تایید شود ، در نتیجه تاریخ انقضای کپسول آتش نشانی به اتمام نرسیده و می توان نسبت به شارژ و استفاده مجدد آن اقدام کرد .

 

زمان مناسب بازرسی و شارژ کپسول آتش نشانی

داشتن تجهیزات آتش نشانی مانند کپسول آتش نشانی ، فایرباکس و سایر موارد برای خاموش کردن کردن آتش کافی نیست، بلکه شما باید دقت کنید که آیا این تجهیزات مانند خاموش کننده های آتش مورد بررسی سلامت فنی قرار گرفته اند یا نه ؟
همچنین سیلندرهای آتش نشانی باید در زمان های معینی سرویس دهی شده و سالیانه شارژ شوند تا در مواقع ضروروی که نیاز به استفاده از آنها را دارید، مشکلی پیش نیاید.
چه بسا خاموش کننده های آتش مورد بررسی قرار نگیرد و اطفاء صورت گیرد، ممکن است که باعث خسارت و زیان های جبران ناپذیری شود.

 

تاریخ انقضای کپسول آتش نشانی

 

بررسی و چک کردن کپسول های آتش نشانی

• اولین موردی که باید در این خصوص در نظر داشته باشید این است که کپسول های آتش نشانی شما هر سال باید سرویس و شارژ مجدد شوند، اگر می خواهید بدانید تاریخ دقیق آن چه زمانی است ، کافیست نگاهی به کارت شارژ متصل به سیلندر بیاندازید.

• نکته بعدی این که باید در نظر داشته باشید اگر شما حتی یک بار از کپسول آتش نشانی استفاده کرده باشد ، باید حتما نسبت به شارژ مجدد آن اقدام شود.
لازم به ذکر است که اصلا مهم نیست که چه مقدار از حجم آن باقی مانده ، چون سیلندر آتش نشانی بعد از یک بار استفاده دیگر فشار و قدرت خاموش کنندگی لازم را نخواهد داشت .

• هر ماه سیلندرهای آتش نشانی خود را با دقت بازرسی کرده و از سالم بودن آنها مطمئن شوید، البته کپسول هایی که حاوی گاز  کربن دی اکسید هستند، لازم نیست این کار هر ماه صورت گیرد ، چون بازه زمانی بازرسی آنها هر 6 ماه یک بار است.

• اگر محل زندگی شما دارای شرایط آب و هوایی خاص می باشد ، باید در نظر داشته باشید که انواع خاموش کننده های آتش شما باید در بازه های زمانی کوتاه تری مورد بررسی قرار بگیرند.

 

 

تاریخ انقضای کپسول آتش نشانی

 

تاریخ انقضای کپسول آتش نشانی

 

برای مثال جاهایی که بسیار گرم یا بسیار سرد باشد یا محیط های شرجی و رطوبتی می تواند روی عملکرد سیلندر آتش نشانی تاثیر گذار باشد.

• باید در نظر داشته باشید که در زمان بررسی ماهانه و یا شش ماه یکبار برای کپسول های آتش نشانی گازی وضعیت ظاهری کپسول بررسی شود.
اگر مشکلی مانند زنگ زدگی، شکستگی، فرو رفتگی ،خوردگی و خراب شدن یا شکستن شیر و… رامشاهده کردید ، نسبت به رفع آن اقدام کنید.

 

تاریخ انقضای کپسول آتش نشانی

 

شرکت ایمن تیام سپاهان ارائه دهنده خدمات شارژ کپسول آتش نشانی ، تست هیدرواستاتیک انواع سیلندرهای آتش نشانی و تنفسی و مشاوره و نصب سیستم های اعلام و اطفاء حریق

 

•در زمان بررسی کردن سیلندر به فشار سنج آن حتما دقت شود.

•حتما دقت شود که خاموش کننده آتش  پلمپ شده باشد و اگر باز شده باید بررسی کنید و مطمئن شوید که از آن استفاده نشده باشد .

چنانچه از خاموش کننده استفاده شده نسبت به شارژ کپسول آتش نشانی مجدد اقدام گردد.

•وقتی که سیلندرها را برای شارژ بر می دارید باید حتما از کپسول های آتش نشانی جایگزین محل استفاده کنید.

•کپسول های آتش نشانی باید حتما دارای کارت شارژ و یا برچسبی باشد که زمان آخرین سری شارژ و تاریخی شارژ بعدی را برای شما مشخص کند.

•سیمی که برای پلمپ سیلندر آتش نشانی شما استفاده شده ، باید به گونه ای باشد که در زمان وقوع اطفاء ، آن را به راحتی پاره کرد.

 

تاریخ انقضای کپسول آتش نشانی

تاریخ انقضای کپسول آتش نشانی

 

•با توجه به نوع سیلندر آتش نشانی باید سر موعد زمان تست با توجه به نوع کپسول آتش نشانی آن را برای انجام تست هیدرواستاتیک به مراکز معتبر تست ببرید.

سیلندرهای گازی جوشکاری شده هر 2 سال یکبار و سیلندرهای گازی جوشکاری نشده هر 5 سال یکبار می باشد .

سیلندرهای پودر و گاز هر 2 سال یکبار و سیلندرهای حاوی مایعات مانند آب و گاز و بیوورسال هر سال

This Post Has 6 Comments
    1. عدم عملکرد صحیح سوپاپ شیر ، حرارت دادن بیش از حد به سیلندر و … عدم انجام به موقع تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی و بسته به نوع کپسول عوامل دیگری میتواند باعث انفجار سیلندر آتش نشانی گردد.

  1. اگر کارت شارژ به کپسول متصل نبود بهتر است جهت تست و شارژ اقدام شود و یا بهتر است سیلندر جدید جایگذین آن شود؟

    1. سلام وقت بخیر . چنانچه سیلندری بدون کارت شارژ و برچسب تست به شرکت ورود کند، ابتدا سلامت سیلندر با توجه به تاریخ ساخت و وضعیت ظاهری بدنه سیلندر چک میشود چنانچه بنا به تشخیص متخصص فنی نیاز به تست هیدرواستاتیک داشته باشد مورد تست قرار می گیرد. سپس با توجه به نوع پودری و یا گازی بودن آن ، شارژ می شود .

  2. سلام چرا در ایران استاندارد رنگ توسط سازندگان رعایت نمیشود و کپسولهای فوم وآب فاقد لایه زدزنگ داخلی و فاقد نازل فوم پاش میباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top
با ما تماس بگیرید