Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/tiacom/domains/tiamsepahan.com/public_html/wp-content/plugins/wpseo-local/woocommerce/shipping/class-wc-shipping.php on line 174
skip to Main Content
5/5 - (135 امتیاز)

پودر خاموش کننده آتش ، به مواد خشک شیمیایی اطلاق می گردد، این پودرها با توجه به ویژگی هایی که دارند می توانند حریق را خاموش کرده و از گسترش آن جلوگیری کنند. ( تست خلوص پودرهای آتش نشانی )

جلوگیری از گسترش حریق های کوچک امر بسیار مهمی است که توجه ویژه به آن سبب پیشگیری از خطرات و خسارات بسیار جدی جانی و مالی خواهد شد .

این مسئله ، اهمیت سلامت مواد خاموش کننده داخل کپسول های آتش نشانی را چندین برابر خواهد کرد.

 

تست خلوص پودرهای آتش نشانی

 

از این رو شرکت ایمن تیام سپاهان  جهت بررسی دقیق پودرهای آتش نشانی داخل سیلندرهای مشتریان ،  اقدام به تاسیس آزمایشگاهی مجهز نموده است .

این واحد آزمایشگاهی ، موفق به کسب گواهینامه استاندارد و مجوزات لازم از سازمان ملی تایید صلاحیت ایران و سازمان ملی استاندارد برای تست خلوص پودرهای آتش نشانی گردیده است .

تست خلوص پودرهای آتش نشانی

طبقه بندی انواع آتش ها :

پودرهای آتش نشانی بسته به نوع حریقی که رخ می دهد و میزان شدت آن دارای انواع متفاوتی می باشد که به اختصار به توضیح هر یک می پردازیم.

بدین منظور ابتدا انواع طبقه بندی آتش را مطابق بند 5-2 استاندارد NFPA10   بررسی کرده و پودر خاموش کننده مناسب آن را معرفی می نماییم.

آتش نوع A  :

آتشی است که از سوختن مواد جامدی که پس از سوختن آنها خاکستر باقی خواهد ماند بوجود می آید.

مانند انواع چوب ها و درختان، فرآورده های حاصل از چوب مانند کاغذ و کارتن و مقوا و وسایل چوبی ، لاستیک ها ، بعضی از پلاستیک ها، پارچه ها و  …..

آتش نوع B  :

آتشی است که از سوختن مایعات اشتعال پذیر بوجود می آید. مانند انواع سوخت های مایع :  بنزین، گازوئیل، نفت، الکل ها ، روغن ها، رنگ ها، حلال ها  …..

آتش نوع C  :

آتشی است که از سوختن گازها و بخارات اشتعال پذیر بوجود می آید. مانند گاز شهری (متان) ، سایر گازهای اشتعال پذیر مصرفی و یا تولیدی صنایع مختلف، بخارات بنزین و گازوئیل و نفت و….

آتش نوع D  :

آتشی است که از سوختن فلزات اشتعال پذیر حاصل می شود. مانند منیزیم و آلومینیوم و تیتانیوم و زیرکونیم، سدیم و لیتیم و پتاسیم و….

آتش نوع  K  :

آتشی است که از سوختن روغن های آشپزی و خوراکی (گیاهی یا حیوانی) بوجود می آید.

بر این اساس چند نوع پودرهای خاموش کننده  وجود دارد که قابلیت خاموش کردن دو یا سه نوع از حریق را دارند که به توضیح هر یک می پردازیم.

 

تست خلوص پودرهای آتش نشانی

انواع پودرهای آتش نشانی :

پودر خاموش کننده نوع ABC

پودری است که توانایی خاموش کردن آتش های طبقه A  و B  و C  را داراست.

مبنای شیمیایی این پودر ماده مونو آمونیوم فسفات  (NH4 H2PO4) است که دارای قدرت بسیار زیادی در خاموش کردن انواع حریق می باشد.

پودر خاموش کننده نوع BC :

پودر خاموش کننده ای است که می تواند آتش های طبقه  B و طبقه C  را خاموش نماید.

این نوع از پودر با دو ترکیب متفاوت تولید می شود که قدرت خاموش کنندگی آن دو با یکدیگر متفاوت است.

یکی از ترکیباتی که مبنای تولید پودر BC است، بی کربنات سدیم (NaHCO3) و ترکیب دیگر برای تولید پودر BC ، بی کربنات پتاسیم (KHCO3) می باشد .

که از نظر قدرت اطفای حریق، پودر دارای ترکیب بی کربنات پتاسیم چندین برابر قوی تر از بی کربنات سدیم است.

پودر خاموش کننده نوع D  :

پودری است که توانایی خاموش کردن آتش طبقه D را داراست که بسته به نیاز صنایع مختلف می تواند دارای ترکیبات متفاوتی باشد و معمولا بر پایه آلکالین هاست و با نام پودر خشک شناخته شده است.

پودر خاموش کننده نوع K  :

پودر خاموش کننده ایست که برای خاموش کردن حریق نوع K  تولید و استفاده می گردد.

تست خلوص پودرهای آتش نشانی

الزام تعویض پودر خاموش کننده در موعد شارژ سالیانه :

بر اساس استانداردهای ISIRI9424-1  و ISIRI9424-2  و NFPA10  و ISO 11602، پودرهای خاموش کننده آتش داخل کپسول آتش نشانی باید سالانه تعویض گردند .

بدین معنی که پودر خاموش کننده ای که به مدت یک سال داخل کپسول آتش نشانی بوده چه اینکه مصرف شده باشد یا خیر، نظر به اینکه امکان تغییر ویژگی های پودر و کم شدن قدرت اطفا یا کلوخه شدن و تخلیه نشدن آن از کپسول به هنگام اطفای حریق وجود دارد باید تعویض گردد .

لذا  کاملا کپسول از پودر مورد نظر تخلیه شده و پس از بازرسی بدنی در صورت نیاز تحت تست هیدرواستاتیک  قرار گرفته و سپس با پودر سالم که الزامات استاندارد ISIRI 3434  را برآورده می کند شارژ گردد.

 

تست خلوص پودرهای خاموش کننده آتش :

تعیین سلامت پودر خاموش کننده آتش و بررسی میزان خلوص و ترکیب شیمیایی پودر خاموش کننده آتش در ایران توسط استاندارد ISIRI3434  انجام می گیرد.

این استاندارد دارای آیتم هایی می باشد که در هر یک از آنها ویژگی های پودر خاموش کننده و سلامت یا خرابی پودر توسط تست های شیمیایی بررسی می گردد.

که به اختصار هر یک از این ویژگی ها و اهمیت شان را بررسی می کنیم.

 

میزان خلوص پودرهای آتش نشانی :

پودر خاموش کننده آتش نوع ABC  که بر پایه مونوآمونیوم فسفات است باید دارای خلوص حداقل 75 درصد باشد .

بدین معنی که با بررسی ترکیب شیمیایی پودر در آزمایشگاه، مشخص گردد که 75 درصد از این پودر حاوی ماده مونوآمونیوم فسفات می باشد.

پودر خاموش کننده آتش نوع BC  که بر پایه بی کربنات سدیم و یا بی کربنات پتاسیم است باید دارای خلوص حداقل 80درصد باشد .

بدین معنی که با بررسی ترکیب شیمیایی پودر در آزمایشگاه، مشخص گردد که 80 درصد از این پودر حاوی ماده بی کربنات سدیم یا بی کربنات پتاسیم می باشد.

بررسی میزان خلوص پودر خاموش کننده آتش در بندهای 7-1-1 و 7-1-2 استاندارد ISIRI3434  ذکر شده است که آزمون های آن بطور کامل در آزمایشگاه شیمی ایمن تیام سپاهان انجام می گیرد.

تست خلوص پودرهای آتش نشانی

تست خلوص پودرهای آتش نشانی

 

و میزان خلوص پودرهای خاموش کننده قبل از شارژ کپسول آتش نشانی در آزمایشگاه تعیین میگردد و در صورتی که آن پودر پس از انجام آزمون و ارائه گزارش دارای خلوص مورد نظر استاندارد بوده و تایید شود توسط واحد شارژ، داخل کپسول ها شارژ میگردد.

 

بررسی جرم مخصوص ظاهری (چگالی) پودر خاموش کننده آتش :

هر یک از انواع پودرهای خاموش کننده آتش دارای میزان چگالی مخصوص به خود است که باید عدد آن توسط تست تعیین چگالی بررسی شده و مطابقت آن با استاندارد ISIRI3434  صورت گیرد.

 

بررسی قدرت جذب رطوبت پودرهای آتش نشانی :

پس از تعیین میزان خلوص یک پودر خاموش کننده، آیتم بسیار مهمی که سلامت شیمیایی پودر را تعیین می نماید میزان رطوبتی است که یک پودر خاموش کننده آتش می تواند در مدت معینی به خود جذب کند.

بند 7-3 استاندارد ISIRI3434  قدرت جذب رطوبت پودر خاموش کننده آتش را تست و بررسی کرده و حدود قابل قبول را برای آن مشخص نموده است.

این تست بطور دقیق و مطابق با روش استاندارد در آزمایشگاه شیمی ایمن تیام سپاهان انجام میگیرد.

 

بررسی میزان رطوبت موجود در پودر خاموش کننده :

پودر تولید شده توسط شرکت های تولید کننده دارای مقداری رطوبت همراه خود می باشد که باید بررسی گردد که از مقدار مشخص شده توسط استاندارد ISIRI3434  بیشتر نباشد.

مطابق با استاندارد ISIRI3434  برای همه انواع پودر خاموش کننده حداکثر رطوبت همراه پودر باید کمتر از 2/0 درصد وزنی خود پودر باشد.

 

تست خلوص پودرهای آتش نشانی

 

بررسی میزان مقاومت در برابر کلوخه شدن و بهم چسبیدن پودرهای خاموش کننده آتش :

میزان کلوخگی یک پودر خاموش کننده آیتم بسیار مهمی است که تعیین می کند که آیا این پودر پس از گذشت مدت زمانی که داخل یک کپسول آتش نشانی و در شرایط آب و هوایی متفاوت قرار گیرد کلوخه نشده و به هنگام اطفا ، از داخل کپسول تخلیه می شود یا خیر .

در آزمایشگاه شیمی ایمن تیام سپاهان، پودرها بصورت عمدی و مطابق روشی که استاندارد ISIRI3434  تعیین نموده است کلوخه می گردد.

و با دستگاه مخصوص نفوذ سنجی ، میزان کلوخگی پودر تعیین می¬شود و با عددی که استاندارد بیان می کند مقایسه شده و آن پودر تایید یا مردود می گردد.

 

بررسی دانه بندی پودرهای خاموش کننده آتش :

یکی از عوامل مهمی که در خروج پودر از داخل کپسول تاثیرگذار است اهمیت میزان دانه بندی (مش بندی) ذرات پودر می باشد.

میزان دانه بندی پودر با سه نوع الک با مش های متفاوت بررسی می شود.

تست خلوص پودرهای آتش نشانی

بررسی حد نارسایی الکتریکی (دی الکتریک بودن یا عایق الکتریکی) پودر خاموش کننده آتش :

یک کپسول خاموش کننده امکان دارد در مکانی که حضور دارد بر اثر اتفاقات پیش بینی نشده ای تحت جریان برق قرار گیرد.

مطابق بند 7-7 استاندارد ISIRI3434  پودر خاموش کننده داخل آن باید به اندازه ای نارسانا (دی الکتریک) باشد که حداقل تا ولتاژ 5 کیلو ولت (5000ولت) را تحمل نموده و مشتعل نگردد.

و یا ویژگی های شیمیایی و فیزیکی آن تغییر نکند.

 

بررسی کارایی عمل تخلیه :

در این آیتم از استاندارد بررسی می شود که پودر شارژ شده چقدر توانایی خروج از داخل کپسول به هنگام عملیات اطفا را دارد که استاندارد مقدار حداقل 90 درصد وزنی پودر شارژ شده را معیار قرار داده است.

 

بررسی کارایی (کیفیت) در برابر حریق آزمایشی :

در این آزمون از استاندارد ISIRI3434  بررسی می شود که آیا پودر خاموش کننده توانایی خاموش کردن حریق آزمایشی با مواد و ابعاد خاص را دارد یا خیر.

برای پودر ABC از یک سازه چوبی با ابعاد و نوع خاصی از چوب، یک آتش روشن کرده و با یک خاموش کننده ای که دارای پودر ABC است شروع به اطفای حریق در مدت زمان معین کرده و بررسی می شود که آیا این پودر توانایی خاموش کردن حریق سازه چوبی را دارد یا خیر.

برای پودر BC  حجم مشخصی از یک سوخت (بنزین) را در یک ظرف مخصوص مشتعل نموده و با استفاده از یک خاموش کننده ای که دارای پودر BC است شروع به اطفای حریق در مدت زمان معین کرده و بررسی می شود که آیا این پودر توانایی خاموش کردن آتش را دارد یا خیر.

تست خلوص پودرهای آتش نشانی

آزمایشگاه شیمی ایمن تیام سپاهان :

آزمایشگاه شیمی ایمن تیام سپاهان دارای مجوز استاندارد ISO 17025  و استاندارد ISIRI3434  به شماره NACI/975 از سازمان تایید صلاحیت ایران و سازمان ملی استاندارد است .

و تمامی تست های استاندارد ISIRI3434  بطور دقیق و مطابق با روش استاندارد در آزمایشگاه شیمی ایمن تیام سپاهان انجام میگیرد .

شما عزیزان جهت دریافت خدمات تست خلوص پودرهای آتش نشانی می توانید با شماره های 02140337400 و 02140334700 و 02136845060 تماس حاصل نمایید .

برای نمونه ی پودرهای خاموش کننده ارسالی مشتریان گرامی، گزارشی مبتنی بر نتایج آزمون های انجام شده مطابق استاندارد ISIRI3434  صادر می شود.

طبق آزمون های صورت گرفته،  تعیین می گردد که آیا پودر شارژ شده و یا خریداری شده مشتری دارای کیفیت لازم می باشد یا خیر.

امید است که با انجام این خدمات در بهبود کیفیت خدمات آتش نشانی در ایران عزیز تاثیر گذار باشیم.

This Post Has 2 Comments
    1. چنانچه برای خاموش کردن این نوع آتش از پودر مرغوب استفاده گردد می توان آتش را به راحتی مهار کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top
با ما تماس بگیرید