Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/tiacom/domains/tiamsepahan.com/public_html/wp-content/plugins/wpseo-local/woocommerce/shipping/class-wc-shipping.php on line 174
skip to Main Content
5/5 - (614 امتیاز)

تست هیدرواستاتیک (هیدروتست) فرآیندی است که تجهیزاتی از قبیل سیستم های لوله کشی، سیلندر گاز، بویلر ها ، و لوله های تحت فشار جهت دوام و نشتی مورد آزمایش قرار می گیرند.

 

الزام تست هیدرواستاتیک

 

تست هیدرواستاتیک اغلب پس از خاموشی و تعمیرات به جهت حصول اطمینان ازکارکرد صحیح و مناسب تجهیزات پس از راه اندازی مجدد، لازم است.

لذا آزمایش هیدرواستاتیک در هنگام شرایط کاری سیستم انجام نمی پذیرد و همچنین سیستم را در هنگام کار جهت نشتی و یا رشد ترک نمی توان بررسی کرد.

انجام این فرآیند این اطمینان را حاصل می سازد که سیستم در فشار مذکور به درستی کار کرده و از هزینه های گزاف مالی و انسانی ممانعت می سازد.

اگر چه هیدروتست یک تست غیر مخرب محسوب می شود ، اما اگر تست هیدرواستاتیک از فشار مشخص شده ی تجهیزات فراتر رود باعث گسیختگی و شکست در آن ها می شود.

لذا این تست نیازمند کارشناسانی خبره و دستگاه های پیشرفته جهت حفظ ایمنی تجهیزات می باشد.

 

در ویدئوی زیر شاهد انفجار سیلندر به دلیل عدم انجام به موقع تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی می باشیم :

 

 

خط تست هیدرواستاتیک مخازن CNG و بازدید دوره ای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.

 

تست هیدرواستاتیک

واحد آزمایشگاه ایمن تیام سپاهان، پس از تمدید گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه همکار به شماره T/3558 از اداره استاندارد استان تهران، و راه اندازی دوربین متصل به سامانه سیمفا ( سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران) و برخط سازی دستگاه تست هیدرواستاتیک با این مرکز، هم اکنون تست هیدرواستاتیک مخازن CNG خودرویی را آغاز کرده و آماده ارائه خدمات آزمون این مخازن در حجم های مختلف و کوتاهترین زمان و بهترین کیفیت میباشد .

 

تست هیدرواستاتیک مخازن cng

به منظور تست مجدد مخزن CNG استاندارد ایزو شماره 6406 ISO یا معادل آن استاندارد 6792 ایران مورد استفاده قرار می گیرد.

اندازه گیری افزایش حجم دائم مخزن یک از مهمترین تستهایی می باشد که بایستی بر روی تمامی مخازن تولیدی و همچنین در تست دوره ای مخازن صورت گیرد.

به منظور ایمنی و جلوگیری از خطرات ناشی از انفجار سیلندر، تست هیدرواستاتیک و معاینه فنی سیلندرهای تحت فشار و مخازن CNG بر اساس( استاندارد ملی ایران6792 “ الزامی” )  انجام می گیرد.

اندازه گیری افزایش حجم  دائم مخزن یکی از مهمترین تست ها می باشد، که برای تمامی مخازن تولیدی و همچنین در تست ادواری سیلندرها، (برای مخازن CNG هر 3 سال یکبار می باشد) باید صورت گیرد.

هدف از انجام تست هیدرواستاتیک ، بررسی خواص مکانیکی متریال بدنه مخزن در مقابل افزایش فشار مخزن می باشد.

 

سیلندرهای تحت فشار جهت تست ادواری بایستی توسط دستگاه تست اندازه گیری افزایش حجم دائمی یا اصطلاحاً تست هیدرواستاتیک مورد بازرسی قرار گیرد.

هدف از انجام این تست بررسی خواص مکانیکی متریال بدنه مخزن در مقابل افزایش فشار مخزن می باشد. با انجام این تست ابعاد ترک های موجود در بدنه مخزن بوسیله آثار دیده شده در افزایش حجم مخزن نمود پیدا می کند.

روش کار به این شکل می باشد که با اعمال فشار هیدرولیکی (سیال آب) برابر با فشار کاری مخزن، بدنه سیلندر در اثر این فشار افزایش حجم پیدا کرده و پس از 30 ثانیه در تثبیت فشار به مقدار ثابتی می رسد.

این مقدار حجم را افزایش حجم کلی(Total Volumetric Expansion) می نامند. سپس فشار مخزن را پایین آورده و به فشار صفر نسبی می رسانند .

در این صورت حجم مخزن کم شده اما به حجم اولیه نمی رسد بلکه مقدار مشخصی بالاتر از حجم اولیه خواهد داشت که اصطلاحاً افزایش حجم دائمی مخزن (Permanent Volumetric Expansion) می باشد.

با مقایسه مقدار افزایش حجم دائمی با مقدار افزایش حجم کلی در صورتی که نسبت PVE به TVE بالاتر از 10% باشد مخزن مطابق استاندارد خارج از محدوده بوده و قابل استفاده نمی باشد.

 

نحوه تست هیدرواستاتیک مخازن cng

خط تست هیدرو استاتیک مخازن CNG  مطابق استاندارد مربوطه شامل اجزای زیر می باشد که ترتیب اجرای عملیات تست در آن رعایت شده است :

 

1- بخش باز نمودن شیر از گلویی مخزن

2- بخش بازرسی چشمی بیرونی و داخلی مخزن و توزین

3- بخش شستشوی داخلی مخزن

4- بخش تست هیدرو استاتیک (شامل سه زیر بخش :ورودی ، واترجکت و خروجی)

5- بخش بستن شیر مخزن

search fan

Summary
خدمات آتش نشانی
Service Type
خدمات آتش نشانی
Provider Name
ایمن تیام سپاهان, Telephone No.40337400
Description
تست هیدرواستاتیک (هیدروتست) فرآیندی است که تجهیزاتی از قبیل سیستم های لوله کشی، سیلندر گاز، بویلر ها ، و لوله های تحت فشار جهت دوام و نشتی مورد آزمایش قرار می گیرند.
This Post Has 6 Comments
  1. فوق العادست . اما کاش سیلندر سی ان جی هم برای فروش داشتین تا بتونیم از یه مرکز معتبر تهیه کنیم

    1. سلام ممنون از شما دوست عزیز . امیدواریم بتونیم در آینده مخازن سی ان جی هم برای فروش داشته باشیم تا بتوانیم خدمات بیشتری به شما ارائه کنیم .

    1. سلام
      با توجه به حجم کاری موجود در شرکت میانگین بین یک هفته تا دو تا هفته زمان می برد. ولی باز هم قبل از ارسال بار با شماره های شرکت 02140334700 و 02140337400 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top
با ما تماس بگیرید