Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/tiacom/domains/tiamsepahan.com/public_html/wp-content/plugins/wpseo-local/woocommerce/shipping/class-wc-shipping.php on line 174
skip to Main Content
5/5 - (87 امتیاز)

رنگ الکترواستاتیک ابتدا در اوایل دهه ی 1950 میلادی در آمریکا بوجود آمد که در ابتدا عبارت بودند از ؛ پودر زرین اپوکسی ، پیگمنت و چند ماده ی دیگر که در ترکیب با همدیگر به عنوان رنگ پودری به کار می رفتند.

روش استفاده از آن نیز به این شکل بود که ابتدا قطعه ی مورد نظر تا دمای مشخصی داغ می شد سپس در مخزنی پر از پودر فرو می رفت.

مخزنی که پودرها در آن معلق بودند و با وارد شدن قطعه ی داغ به آن لایه ضخیمی از رنگ بر روی سطوح مختلف آن قطعه ایجاد می شد.

این شیوه برای سال های پیاپی مورد استفاده قرار می گرفت تا اینکه یک  موسسه  واقع در کشور انگلستان استفاده از این نوع رنگ ها را با روش الکترواستاتیک ترکیب نمود از آن به بعد و از سال 1396 هم زمان با شروع استفاده از این روش در صنایع مختلف، صنعت رنگ الکترواستاتیک شاهد رشد بسیاری بود به گونه ای که در مقایسه با صنایع نوپا بسیار چشم گیر بود.

 

رنگ الکترواستاتیک

شیوه ی استفاده از رنگ الکترواستاتیک پودری

همانگونه که با گذر زمان تمامی روش ها در صنایع مختلف دچار تغییر و تحول شده اند ، استفاده از رنگ پودری نیز در گذر زمان شیوه های مختلفی به خود دیده است .

این نوع از رنگ ها به طوری کلی متشکل از ذرات و رزین خشک می باشند که با رنگ مورد نظر مشتری ترکیب میشود. سپس با استفاده از تپانچه ی پاششی بر روی سطح قطعات مختلف پاشیده می شود.

در این مرحله با توجه به اینکه رنگ مورد نظر دارای بار الکترواستایک می باشند و از طرفی قطعه ی مورد نظر به ارت زمین وصل شده است ذرات رنگ به بدنه ی قطعه ی مورد نظر می چسبند .

با توجه به اینکه رنگ در این حالت هنوز تثیت نشده است در صورتی که آن را پاک کنید از بدنه ی قطعه ی مورد نظر پاک می گردد.

برای تثبیت رنگ و تکمیل فراید رنگ کاری قطعات در کوره ی پخت رنگ قرار می گیرند. تا تمام ترکیبات موجود در رنگ پودری بر روی قطعه ی مورد نظر تثبیت شده و رنگ مورد نظر بر روی بدنه ی قطعه ایجاد شود.

رنگ ایجاد شده رنگی یک دست و ضخیم است که مقاومتی بالا در برابر مواد شیمیایی داشته و در مقابل خراش و پوسته شدن عکس العمل بالایی از خود نشان می دهند.

 

رنگ الکترواستاتیک

 

لازم به ذکر است که کوره های پخت رنگ الکترواستاتیک از نوع کوره های صنعتی می باشند که قطعات رنگ شده را در دمای 200 درجه ی سانتی گراد می پزند.

آنچه که در ظاهر رخ می دهد بسیار ساده به نظر می آید اما  برای رنگ آمیزی یک قطعه مراحل مختلفی می بایست سپری شود تا نتیجه ی نهایی حاصل شود. از آن جمله می توان به مراحل ذیل اشاره کرد ؛

* چربی گیری و آبکشی گرم :

تمام سفارشات قبل از ورود به مرحله رنگ می بایست به صورت منظم و دقیق چربی گیری شده و با آب گرم شستشو داده شوند تا تمام موارد زائد از روی آن پاک شود و آماده ی ورود به مرحله ی رنگ کاری شود.

* فسفاته ی آهن و کروماته :

بعد از انجام مرحله ی چربی گیری و آب کشی گرم ، قطعات وارد مرحله فسفاته آهن و کروماته می شوند. در این مرحله پوشش فسفاته بر روی قطعات در جنس های مختلف ایجاد می شود .

* آب کشی سرد و سیلر کروماته :

در ادامه روند اجرای رنگ پودری الکترواستاتیک قطعات به مرحله ی آبکشی سرد و سیلر کروماته می روند در این مرحله برای سیل کردن سطوح فسفاته شده از سیلر کروماته استفاده می شود.

بعد از این مراحل قطعات وارد کوره ی خشک کن می شوند تا آب و بخار به جای مانده از مراحل قبل رفع شده و تمامی قطعات به شکل کاملاً خشک آماده  ورود به مرحله  رنگ کاری شوند.

امروزه برای رنگ کاری قطعات از دستگاه های مختلفی استفاده می شود که این دستگاه ها قادر می باشند ترکیب های مختلف رنگی را در خود ذخیره کرده و متناسب با نیاز هر محصول آن را ارائه دهند.

پاشش رنگ می تواند به صورت دستی وهمچنین مکانیکی صورت گیرد به گونه ای که بعد از پاشش رنگ توسط دستگاه های هوشمند اپراتور نیز جهت تکمیل روند و بررسی قطعه  رنگ کاری شده می تواند توسط دستگاه دستی رنگ آمیزی کرده تا قطعات به صورت کاملاً رنگ آمیزی شده وارد کوره  پخش شوند.

اپراتور در کنار پاشش هوشمند قطعات را کنترل می کند و در صورت نیازبه رنگ آمیزی آنها را تکمیل می کند. تمام این موارد دست به دست هم می دهند تا خروجی کار دارای کیفیت مناسب بوده و از کمترین کمبود و نقص برخوردار باشد.

 

 

بعد از این مرحله قطعات وارد کوره ی پخت رنگ می شوند و همانگونه که در ابتدای بحث اشاره شد مواد موجود در آن پخته شده و رنگ صاف و یکنواختی را بر روی بدنه قطعات مورد نظر ایجاد می کنند.

در شرکت ایمن تیام سپاهان رنگ آمیزی کپسول آتش نشانی و مخزن cng  و انواع سیلندرها با استفاده از رنگ پودری الکترواستاتیک صورت می گیرد .

مزیت های رنگ پودری الکترواستاتیک

برای این نوع از رنگ پودری الکترواستاتیک به مزایای بسیاری می توان اشاره کرد اما مهمترین آنها که مورد نیاز بسیاری از صنایع در حال حاضر است عبارتند از ؛

*  حفظ محیط زیست از آلاینده ها با حذف کامل حلال ها و ضایعات مواد مصرفی

* مقاومت بالا ، دوام و عمر طولانی و عدم تغییر حالت در برابر شرایط گوناگون جوی

* پوشش دهی بالا و ایجاد ضخامت یک نواخت در تمام نواحی

* همچنین نفوذ پذیری در نقاط غیر قابل دسترس ، گوشه ها و لبه ها

 

نحوه انتخاب رنگ پودری :

با توجه به تنوع تولید رنگ پودری با استفاده از جدول ذیل میتوان متناسب با کاربرد هر یک از آنها در صنایع مختلف نسبت به انتخاب صحیح نوع رنگ پودری اقدام نمود :

Summary
Service Type
خدمات آتش نشانی
Provider Name
ایمن تیام سپاهان, Telephone No.40337400
Description
تاریخچه پیدایش رنگ پودری الکترواستاتیک این نوع از پوشش های رنگی ابتدا در اوایل دهه ی 1950 میلادی در آمریکا بوجود آمد که در ابتدا عبارت بودند از ؛ پودر زرین اپوکسی ، پیگمنت و چند ماده ی دیگر که در ترکیب با همدیگر به عنوان رنگ پودری به کار می رفتند. روش استفاده از آن نیز به این شکل بود که ابتدا قطعه ی مورد نظر تا دمای مشخصی داغ می شد سپس در مخزنی پر از پودر فرو می رفت.
This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top
با ما تماس بگیرید