Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/tiacom/domains/tiamsepahan.com/public_html/wp-content/plugins/wpseo-local/woocommerce/shipping/class-wc-shipping.php on line 174
skip to Main Content
5/5 - (137 امتیاز)

گاز HFC227ea  با برند تجاری fm200  یک گاز اطفاء حریق غیر سمی ، بدون رنگ ، سازگار با محیط زیست و نارسانای الکتریکی است ( سیستم اطفاء حریق گازی اف ام 200 )که برای انسان مضر نمی‌باشد.

این گاز با ورود به زنجیره ماده سوختنی و اکسیژن محیط باعث خاموش شدن شعله های آتش شده  و پس از عملیات اطفاء معمولا دارای پسماندی نمی‌باشد که این مهم ضمن به حداقل رساندن آسیب های احتمالی حاصل از عملیات اطفا حریق ، موجب کاهش زمان تعطیلی محل حریق پس از عملیات  اطفا خواهد شد.

از همین رو این سیستم اطفای حریق  یکی از خاموش کننده های مورد تایید سازمان های جهانی همچون NFPA، EPA و …پذیرفته شده و استفاده از این سیستم در بیش از هفتاد کشور جهان و بیش از صدها هزار پایگاه مختلف رایج و مرسوم گشته است.

 

سیستم اطفاء حریق گازی اف ام 200

 روش عملکرد سیستم برای مهار و اطفا حریق چگونه است؟

مکانیسم و نحوه عملکرد اصلی این گاز برای مهار آتش از طریق تجزیه ساختاری ناشی از حرارت و در نتیجه جذب حرارت که یکی از عوامل شیوع آتش است می باشد. به عبارت دیگر این گاز با جذب حرارت محیط حریق و تجزیه شیمیایی، خود باعث حذف عامل اولیه حریق یعنی حرارت و شعله خواهد شد .

مشخصات علمی گاز اف ام 200  چیست؟

این گاز اطفاء حریق  یا  HFC-227ea  از ترکیب شیمیایی عناصر کربن، فلوئور و هیدروژن تولید می شود. برخی از مشخصات فنی این گاز به شرح زیر می باشد:

نام شیمیایی:  Heptafluoro Propane

فرمول شیمیایی: CF3CHFCF3

نام محصول:  HFC-227ea

وزن مولکولی: ۱۷۰

چگالی در حالت مایع: ۱۴۰۷ kg/m

دمای بحرانی: ۱۰۱٫۷C

فشار بحرانی: ۲۹٫۱۲ bar

غلظت طراحی برای کلاس A حریق : ۷٫۵%

غلظت بدون اثر این گاز بر روی انسان (NOAEL) به درصد : 9%

غلظت کم اثر این گاز بر روی انسان(NOAEL) به درصد : 10.5%

 

میزان خطر گاز اطفا fm200 برای انسان

برای قرارگیری در معرض این گاز در غلظت های مختلف، محدوده زمانی مشخصی تعریف شده است، به عنوان مثال بر طبق استاندارد NFPA-2001 مدت زمان مجاز قرارگیری در معرض این گاز برای غلظت های کمتر 10.5 درصد، ۵ دقیقه و برای غلظت ۱۲ درصد ۴۹ ثانیه می باشد.

باید توجه داشت که یکی از ویژگی های گاز اطفاء حریق  ( HFC-227ea ) معتبر و قابل اطمینان ، UL Listed  و FM Approved بودن آن است  که تضمینی بر عملکرد امن و بدون خطر این گاز می باشد . بر همین اساس این سیستم  برای استفاده در مکان هایی با فضای بسته که دارای اپراتور می باشند کاربرد دارد .

 

استفاده از سیستم اطفاء حریق گازی اف ام 200  برای چه مکان هایی مناسب است؟

به دلیل نوع عملکرد این سیستم اطفاء  و همچنین به علت قدرت خاموش کنندگی  بالا و خاصیت سمی کم ، استفاده از این گاز در مکان های بسته کاربرد دارد. از جمله مکان هایی که این سیستم برای استفاده در آنها مناسب می باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

محل نگهداری تجهیزات مخابراتی

اتاق سرور و رایانش مرکزی

اتاق های مانیتورینگ و کنترل

مراکز آرشیو اسناد و مدارک و بایگانی ها

موزه ها، نمایشگاه ها

مراکز نگهداری تجهیزات و مواد پزشکی و دارویی

مراکز انبارش و ذخیره سازی داده ها

و سایر موارد دیگر …

نصب و راه اندازی سیستم اطفاء حریق اف ام 200 یکی از چندین خدمات نصب و راه اندازی سیستم های اعلام و اطفاء حریق می باشد .

 

 مزایا و برتری های سیستم اطفاء حریق گازی اف ام 200 :

مزیت اصلی این سیستم ، استفاده میزان کمی از این گاز برای خاموش کردن حریق می باشد ، این به معنی نیاز به سیلندر های نگهداری کمتر و کوچکتر و در نتیجه نیاز به فضای کمتر برای نگهداری و ذخیره سازی  این گاز اطفاء  می باشد.

این سیستم اطفاء حریق  برای خاموش کردن حریق در کمتر از 10 ثانیه طراحی شده و در این مدت زمان کوتاه از بروز حریق های با عامل الکتریکی، مواد و مایعات آتش زا و … جلوگیری می کند که این مهم باعث کاهش خسارت های قابل توجه خواهد شد.

مدت زمان کوتاه اطفاء  حریق در این  سیستم  باعث کاهش خسارت ها و هزینه های تعمیر و بازساری در پی آتش سوزی خواهد شد.

شارژ مجدد این سیستم اطفاء حریق بسیار ساده و مقرون به صرفه می باشد و این مهم به خودی خود باعث کاهش زمان آماده سازی سیستم و در نتیجه کاهش احتمال خطر برای محل مورد استفاده خواهد شد.

گاز اطفاء حریق اف ام 200 به عنوان یک گاز غیر سمی طبقه بندی شده است بر همین اساس استفاده از این سیستم در محیط های بسته بدون خطر می باشد.

ایمنی و بی خطری گاز fm200 در بیش از یک دهه تجربه و مطالعات گسترده علمی در آزمایشگاه های تخصصی اثبات شده است.

علاوه بر مزایای بیشمار سیستم در مهار آتش سوزی می توان به برتری این سیستم در حفاظت و سازگاری از محیط نیز اشاره کرد.

از آنجایی که گاز اطفاء  اف ام 200  هیچ تأثیر منفی بر روی لایه ازون کره زمین نداشته استقبال و استفاده از این سیستم در سراسر جهان به صورت قابل توجهی رو به رشد می باشد.

 

سیستم اطفاء حریق گازی اف ام 200

لیست برخی از مهمترین مزایا و ویژگی های سیستم اطفاء حریق FM200 به شرح زیر می باشد:

جایگزینی مناسب برای هالون ۱۳۰۱

قابلیت اطفاء حریق در مدت زمان کوتاه ( در حدود ۱۰ ثانیه)

غلظت طراحی بسیار پایین (۷  درصد )

فشار ذخیره سازی پایین 24 و 42 بار

نیاز به تعداد سیلندر کم جهت ذخیره سازی گاز

نداشتن اثرات مخرب بر روی تجهیزات پس از عملکرد و تخلیه

عایق جریان الکتریکی

عدم تاثیر مخرب بر لایه ازون (عمر کوتاه در جو حدود 30 سال)

عدم کاهش قابل ملاحظه اکسیژن پس از تخلیه

عدم ایجاد برودت شدید پس از تخلیه

 

نکات ایمنی قابل توجه درباره گاز اطفاء اف ام 200 :

اگر چه بر طبق استاندارهای جهان این گاز در لیست گازهای قابل استفاده در فضاهای بسته قرار گرفته است ولی برخی دستورالعمل های حفاظتی برای تماس انسان با این گاز به شرح زیر اعلام شده است:

برخورد و تماس حالت مایع این ماده و یا حالت گاز در فاصله های بسیار نزدیک با پوست انسان ممکن است موجب یخ زدگی شود.

گاز اطفاء اف ام 200 در دماهای بالاتر از 700 درجه سانتی گراد به گاز هیدروژن فلوراید تبدیل خواهد شد که البته با توجه به طراحی این سیستم برای خاموشی آتش و اطفا حریق در کمتر از 10 ثانیه مقدار تولید این گاز به حداقل رسیده است.

کپسول حاوی این  گاز اطفاء باید با احتیاط حمل شود . همچنین تجهیزات ایمنی کنترل نزول ناگهانی گاز در زمانی که کپسول به سیستم تخلیه متصل نیست و مهار نشده است باید در محل مناسب و در دسترس باشد .

 

Summary
خدمات آتش نشانی
Service Type
خدمات آتش نشانی
Provider Name
ایمن تیام سپاهان, Telephone No.40337400
Description
گاز HFC227ea  با برند تجاری fm200  یک گاز اطفاء حریق غیر سمی ، بدون رنگ ، سازگار با محیط زیست و نارسانای الکتریکی است ( سیستم اطفاء حریق گازی اف ام 200 )که برای انسان مضر نمی‌باشد.
This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top
با ما تماس بگیرید