Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/tiacom/domains/tiamsepahan.com/public_html/wp-content/plugins/wpseo-local/woocommerce/shipping/class-wc-shipping.php on line 174
skip to Main Content
5/5 - (315 امتیاز)

در هنگام بروز آتش سوزی یکی از مشکلاتی که برای برخی  افراد به وجود می آید  عدم تسلط به استفاده  درست از کپسول  آتش نشانی است  و از سیلندر آتش نشانی استفاده بهینه و درست نمی کنند ، بدین منظور  در این مقاله سعی می کنیم نحوه استفاده  از کپسول آتش نشانی را توضیح  می دهیم .

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

 

با توجه به اینکه حادثه هیچگاه خبر نمیکند لذا بنا بر احتیاط  لازم است هر شخصی طرز استفاده از کپسول های آتش نشانی را آموزش ببیند تا در موقع بروز حادثه بتواند آگاهانه عمل کند .

در ویدئوی ذیل شاهد عدم آموزش صحیح استفاده از سیلندرهای آتش نشانی هستیم .

 

 

در هنگام آتش سوزی چه کپسولی برای کار ما مناسب است ؟

مواد خشک : در هنگام آتش سوزی مواد خشک و قابل اشتعال مانند چوب و … باید از خاموش کننده های آبی برای خاموش کردن استفاده کنید .

برای مهار آتش در اینگونه اجسام قابل اشتعال می توانید با پوشاندن مواد قابل اشتعال با یک ماده خشک شیمیایی آتش را نیز مهار کنید .

ولی اگر از خاموش کننده بخواهید استفاده کنید باید از خاموش کننده هایی که پایه آبی دارند استفاده کنید ( مانند کپسول آتش نشانی آب و گاز ).

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

مایعات : در آتش سوزی در مایعات قابل اشتعال مانند رنگ و گیریس و … باید با استفاده از روش خفه کردن  ، آتش را خاموش کنید .

بنابراین بهترین انتخاب برای این سری از آتش ها استفاده از کپسول هایی است که یک لایه بر روی ماده ایجاد می کند و مانع رسیدن اکسیژن به آن می شود باید استفاده کرد ( مانند کپسول  آتش نشانی کف ( فوم ) ).

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی                                                    نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

 

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

 

تجهیزات کامپیوتری : در این سری تجهیزات و به خصوص تجهیزات برقی از خاموش کننده هایی که رسانا هستند نباید استفاده شود .

خاموش کننده های پودرو گاز نیز توصیه نمی شود چون به دلیل موادی که روی برد کامپیوتر و… تجهیزات کامپیوتری میشیند تجهیزات را از کار می اندازد بنابراین بهترین انتخاب برای اینگونه آتش سوزی ها استفاده از کپسول آتش نشانی  گاز دی اکسید کربن co2 است.

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

تجهیزات فلزی : آتش سوزی هایی که توسط فلزات  مثل ذرات و براده های فلزاتی مانند منیزیم، آلیاژهای پتاسیم و…رخ می دهد را باید با روش خفه کردن آتش ، بوسیله ترکیبات پودری خشک که در کپسول آتش نشانی طراحی شده برای این نوع آتش سوزی ها وجود دارند ، آتش را خاموش کرد.

روش تشخیص کپسول آتش نشانی  co2 و  پودر و گاز

یکی از رایجترین و راحت ترین راه تشخیص کپسول آتش نشانی گاز دی اکسید کربن co2 با کپسول آتش نشانی پودر و گاز می توان به ساختار سیلندر و یا همان محفظه نگهداری مواد اشاره کرد.

در کپسول های پودرو گاز سیلندر آن سه تیکه است و بر روی بدنه جای جوش را مشاهده می کنید اما در سیلندرهای گازی بدنه کپسول یک تیکه است و جای هیچگونه جوشی را روی بدنه مشاهده نمی کنید.

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

یکی دیگر از راه های تشخیص می توان به خروجی شیپوری آن اشاره کرد.

دستورالعمل استفاده از کپسول اطفاء حریق پودر وگاز در حین آتش سوزی

 1. خونسردی خود را حفظ می کنیم (حوادث زیادی در اثر عجله و بی احتیاطی (زمین خوردن، ا فتادن کپسول آتش نشانی بر روی پا و یا ا ندام های دیگر بدن و برخورد با دیگر پرسنل و… صورت گرفته است).
 2. دقت شود که کپسول ا نتخابی جهت ا طفاء حریق مناسب است (جهت ا طفاء حریق وسایل برقی و گران قیمت ودقیق از کپسول آتش نشانی گاز دی اکسید کربن CO2 استفاده شود چون پودر به داخل دستگاه نفوذ می کند و خسارات دیگری بر جای می گذارد ).
 3. در فضای باز پشت به باد قرار می گیریم (در اتاق ها جلوی درب خروجی قرار می گیریم ).
 4. کپسول را سروته کرده تا پودر داخل بهم بخورد.
 5. ضامن را کشیده و شیلنگ را محکم در دست می گیریم زیرا در صورت آزاد شدن پودر، شیلنگ از کنترل خارج می شود.
 6. به دلیل اینکه پرتاب مواد اطفایی پودر، بسته به ظرفیت دستگاه دارد ودر حدود 5/1 تا 6 متر می باشد باید در حین ا طفاء حریق فاصله از آتش جهت جلوگیری از مخاطرات رعایت گردد.
 7. دسته تخلیه را فشار می دهیم و آتش را به صورت جاروب کردن خاموش می کنیم.
 8. پس از اطفای حریق جهت شارژ کپسول آتش نشانی  به واحد بهداشت و ایمنی و محیط زیست (HSE) اطلاع می دهیم.

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

 

صحت انجام موارد بالا منوط به سالم بودن کپسول آتش نشانی می باشد. تاریخ شارژ آن نباید گذشته باشد،درجه آن بر روی قرمز نباشد و پلمپ کپسول نیز باز نشده باشد.

تذکر : جابجایی کپسول نصب شده فقط با هماهنگی واحد ایمنی ،بهداشت و محیط زیست صورت می گیرد.

طرز استفاده از کپسول آتش نشانی گاز co2 :

به دلیل فشرده بودن گاز درون این کپسول آتش نشانی  هنگام استفاده نباید دست خود را به قسمت فلزی بالای کپسول بگیرید .

زیرا به دلیل خروج ناگهانی گاز بدنه فلزی به سرعت سرد شده و ممکن است که دست شما منجر به سوختگی سرد شود که شدت آن به مراتب خیلی بیشتر از دیگر آتش سوزی ها است.

پس هنگام استفاده از خاموش کننده  کربن دی اکسید  co2 باید شیپور پلاستیکی که در قسمت خروجی آن تعبیه شده را در دستان خود بگیرید.

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

‏1.‏ابتدا پین مخصوص یا ضامن کپسول آتش نشانی را بکشید.‏

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

2.‏ مطمئن شوید که شلنگ کپسول آتش نشانی در فاصله ی مناسبی از آتش قرار دارد و در جهت درستی قرار گرفته است.‏

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

3.‏ اهرم کپسول آتش نشانی را فشار دهید تا مواد یا مایع یا گاز خاموش کننده ی آتش بیرون بیاید.‏

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

‏4.‏ در فاصله ی هفت یا هشت قدم از آتش بایستید و کم کم با کوچکتر شدن آتش به سمت آن بروید و با حرکت دادن شلنگ آتش را دنبال کرده و خاموش کنید .

 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

البته آتش های کوچکتر مانند آتش سوزی یک کامپیوتر نیاز به هفت یا هشت قدم فاصله ندارد و شما باید فاصله ی خود ر ا طوری تنظیم کنید که روی آتش تسلط داشته باشید و همزمان به شما آسیبی نرسد.

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

Summary
خدمات ایمنی و آتش نشانی
Service Type
خدمات ایمنی و آتش نشانی
Provider Name
ایمن تیام سپاهان, Telephone No.40337400
Description
در هنگام بروز آتش سوزی یکی از مشکلاتی که برای برخی  افراد به وجود می آید  عدم تسلط به استفاده  درست از کپسول  آتش نشانی است  و از کپسول آتش نشانی استفاده بهینه و درست نمی کنند ، بدین منظور  در این مقاله نحوه استفاده  از کپسول آتش نشانی را توضیح  می دهیم .
This Post Has 5 Comments
 1. دیشب خواب دیدمم خونه مامان بزرگم آتیش گرفته خییلیییی ترسیدم امروز اومدم یادبگیرم البته ازین دستگاهاا نداریمااا ولی از هیچی خیلی بهتره
  مرسی🌸

 2. میخواستم روش صحیح از کپسول اتش نشانی یاد بگیرم ک با سایت وارد شدم و اطلاتم کامل شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top
با ما تماس بگیرید