Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/tiacom/domains/tiamsepahan.com/public_html/wp-content/plugins/wpseo-local/woocommerce/shipping/class-wc-shipping.php on line 174
skip to Main Content
5/5 - (1 امتیاز)

حریق همواره بخشی از زندگی بشر بوده و خواهد بود ، این کشف بی نظیر انسان در حین حیاتی بودن آن برای زندگی میتواند جنبه های بسیار خطرآفرینی نیز به همراه داشته باشد . (  نکات مهم در انتخاب جعبه آتش نشانی )

حریق در صورتی که از کنترل خارج شود میتواند بسیار خطرناک و ویران گر باشد . وجود تجهیزات اعلام و به خصوص اطفا حریق میتواند همواره جهت کنترل و بی خطر نمودن حریق کمک شایانی نماید .

در این مقاله سعی خواهد شد تا شما نحوه انتخاب صحیح یک جعبه آتش نشانی یا فایر باکس ( Fire Box ) مناسب را فرا بگیرید.

انواع جعبه های آتش نشانی یا Fire Box  :

جعبه های آتش نشانی با توجه به کاربرد آنها در ساختمانها و یا اماکن صنعتی به اشکال متفاوتی ساخته میشوند . اما به طور کلی جعبه های حاوی تجهیزات اطفاء به دو دسته کلی:

1) جعبه های آتش نشانی نگهداری کپسول های اطفاء حریق

نکات مهم در انتخاب جعبه آتش نشانی

2) جعبه های آتش نشانی مجهز به قرقره

 

طبقه بندی میشوند .

جعبه آتش نشانی یا فایرباکس ، خود با توجه به نوع تجهیزات مورد استفاده در آنها و نحوه عملکردشان به دو دسته:

Hose Reel

Fire Box

تقسیم بندی میشوند .

نکات مهم در انتخاب جعبه آتش نشانی

جعبه های آتش نشانی عموماً با دو نوع شیلنگ ارائه میگردند ، نوع اول که به آن اصطلاحاًHose reel  نیز گفته میشود ، مجهز به شیلنگ های پلاستیکی با قطر  ¾ اینچ میباشد .

در این جعبه ها آب رسانی به شیلنگ از طریق یک مکانیزم برنجی هرزگرد در وسط قرقره انجام می پذیرد به طوری که جریان آب همواره در وسط قرقره موجود می باشد .

از این نوع جعبه ها عموماً در ساختمانهای مسکونی و یا تجاری با مساحت کم استفاده میشود .

نکات مهم در انتخاب جعبه آتش نشانی

نوع دوم این جعبه ها که اصطلاحاً به آن Firebox میگویند مجهز به شیلنگ های برزنتی با قطر ½1 یا 2 اینچ از جنس نخ پرلون میباشد .

این شیلنگها تنها به دور قرقره پیچیده می شوند و سپس از طریق کوپلینگهای مخصوص به شیر زاویه ای موجود در جعبه آتش نشانی یا فایرباکس متصل می گردند .

این جعبه ها عموماً در اماکنی که نیاز به سیستم اطفاء حریق قوی تر و کامل تری دارد مورد استفاده قرار می گیرد .

یکی از خدمات ارائه شده در شرکت ایمن تیام سپاهان نصب و راه اندازی سیستم های اعلام و اطفاء حریق می باشد .

در جعبه آتش نشانی یا Firebox  تست هیدرواستاتیک بر روی قرقره ها به طور جداگانه انجام میپذیرد و پس از کسب تاییدیه واحد کنترل کیفیت به محل پروژه ارسال می گردد.

 

 

شرکت ایمن تیام سپاهان دارای قسمت آزمایشگاه تست هیدرواستاتیک می باشد که هم تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی و همچنین تست هیدرواستاتیک مخزن CNG در این بخش انجام میگیرد.

 

نحوه ساخت جعبه های آتش نشانی:

در اولین مرحله ورق های آهن پس از طی نمودن مراحل کنترل کیفیت و اخذ مجوز از واحد QC کارخانه جهت ورود به خط تولید به واحد برش انتقال داده میشوند .

در این واحد با توجه به اندازه های مورد نظر مشتری جهت جعبه ، ورق ها برش خورده و برای سهولت در خم کاری عملیات گوشه زنی بر روی آنها انجام می پذیرد .

نکته : گوشه زنی ورق سبب میشود تا میزان جوش کاری بر روی جعبه به حداقل برسد و لذا کیفیت نهایی جعبه آتش نشانی یا فایرباکس بسیار بالا میرود.

جعبه های آتش نشانی پس از طی مراحل برش و گوشه زنی وارد واحد پانچ میگردند . در این واحد کلیه عملیات پانچ شامل : پانچ محل قفل ، محل قرار گیری کلید یدک ، هواکش و ورودی لوله ها بر روی آنها انجام می پذیرد .

پس از طی مراحل خم کاری ، جعبه ها به واحد جوش کاری منتقل میگردند . در این واحد کلیه عملیات جوشکاری با استفاده از دستگاههای پیشرفته انجام میپذیرد .

آخرین مرحله از ساخت جعبه های آتش نشانی مرحله رنگ آمیزی می باشد . در این واحد جعبه ها نخست درون وانهای مخصوص چربی گیری و فسفاته قرار میگیرند و پس از خشک شدن کامل برای رنگ آمیزی آماده می گردند .

جعبه ها پس از ورود به اتاق رنگ و پوشش دهی لازم درون کوره قرار می گیرند که در این کوره ها با درجه حرارت 250 درجه سانتیگراد و به مدت 30 دقیقه حرارت دهی میشوند و پس از آن آماده نصب یراق آلات شده و بسته بندی میگردند .

 

نکات مهم در انتخاب جعبه آتش نشانی

نکات مهم در انتخاب جعبه آتش نشانی :

حال زمان آن است تا به طور اجمالی نگاهی به نحوه انتخاب صحیح این جعبه ها  داشته داشته باشیم .

اولین مرحله در انتخاب یک جعبه آتش نشانی مناسب ، اطمینان از میزان ضخامت ورق استفاده شده در جعبه می باشد .

این جعبه هاموجود در بازار عموماً با ورقهایی با ضخامت 0/7 و یا 0/8 میلیمتر ساخته میشوند و در تعداد محدودی نیز ورق هایی با ضخامت 1 میلیمتر استفاده میشود .

در ساخت یک جعبه آتش نشانی  استاندارد ، ضخامت ورق مورد استفاده میبایست حداقل 1/5 میلیمتر باشد تا از هر گونه Deflection و یا پیچیدگی ورق جلوگیری به عمل آید .

مرحله بعد برای تشخیص کیفیت جعبه ها نحوه جوشکاری آن می باشد . هر قدر میزان جوشکاری انجام شده بر روی جعبه ها کمتر و دقیق تر باشد کیفیت نهای جعبه بالاتر خواهد رفت .

در بسیاری از جعبه ها ، تولیدکنندگان اقدام به استفاده از خال جوش برای اتصال ورق ها به هم می نمایند و با برگرداندن لبه های جعبه بر روی خال جوش این حس را به خریدار منتقل می نمایند که جعبه ها به صورت تمام جوش ساخته شده اند .

نکات مهم در انتخاب جعبه آتش نشانی

نکته بعدی که بسیار حائز اهمیت میباشد نوع یراق آلات و تجهیزات مورد استفاده در این جعبه ها می باشد .

قفل و لولای مورد استفاده در جعبه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که جدایی از زیبایی که استفاده از قفل و لولای مرغوب به جعبه ها می بخشد در کیفیت بهره برداری از آنها نیز بسیار تاثیر گذار میباشد .

بسیاری از تولید کنندگان جعبه های آتش نشانی از قفل و لولاهای مخصوص لوازم چوبی استفاده میکنند .

نظیر لولا های متری و یا قفل های مدل 888 که استفاده از چنین قفل و لولاهایی نه تنها زیبایی جعبه را بسیار تحت تاثیر خود قرار میدهد ، از لحاظ استاندارد نیز به هیچ عنوان مورد تایید نمی باشند .

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب جعبه آتش نشانی نوع قرقره مورد استفاده در جعبه می باشد .

قرقره های تولید شده مجهز به دو عدد بلبرینگ می باشد که چرخش قرقره را در درون جعبه بسیار سهل و آسان می گرداند .

نکات مهم در انتخاب جعبه آتش نشانی

وجود بلبرینگ سبب میشود تا جدای از چرخش فوق العاده قرقره در زمان استفاده ، میزان مقاومت استاتیکی قرقره نیز بالا رود که این امر در افزایش طول عمر جعبه تاثیر فراوانی خواهد داشت .

در ضمن در جعبه های Hose reel که دارای قرقره می باشند نیز مجهز به یک هرز گرد برنجی می باشند که این نوع هرزگرد به صورت تراش کاری شده بر روی قرقره های Hose reel نصب می گردند .

آخرین مرحله از نحوه انتخاب یک جعبه آتش نشانی یا فایر باکس با کیفیت ، مبحث نوع رنگ آمیزی آن میباشد .

پوشش های رنگ الکترواستاتیک به خاطر مقاومت بالایی که در برابر شرایط جوی دارند از مناسب ترین نوع رنگ آمیزی ها می باشند .

به طور کلی چون جعبه های آتش نشانی همواره در معرض عوامل جوی و رطوبت می باشند ، لذا استفاده از این نوع پوشش رنگ در جعبه ها توصیه می گردد .

این در حالی است که بسیاری از تولید کنندگان از رنگهای روغنی نا مرغوب جهت رنگ آمیزی استفاده می نمایند که می بایست توجه خاصی توسط کارفرمایان به این موضوع شود.

 

Summary
خدمات آتش نشانی
Service Type
خدمات آتش نشانی
Provider Name
ایمن تیام سپاهان, Telephone No.40337400
Description
در این مقاله سعی خواهد شد تا شما نحوه انتخاب صحیح یک جعبه آتش نشانی یا فایر باکس ( Fire Box ) مناسب را فرا بگیرید.
This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top
با ما تماس بگیرید