Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/tiacom/domains/tiamsepahan.com/public_html/wp-content/plugins/wpseo-local/woocommerce/shipping/class-wc-shipping.php on line 174
skip to Main Content
5/5 - (66 امتیاز)

با توجه به اینکه امروزه آتش سوزی ها خسارت زیاد و جبران ناپذیری به بار می آورند بنابراین لازم است  هر فردی آموزش های لازم در مورد نحوه کار با کپسول های آتش نشانی را ببیند .  (کپسول آتش نشانی از کجا بخریم ؟ )

در این مقاله ابتدا به توضیح مختصری در مورد سیلندرهای آتش نشانی می پردازیم و در ادامه نکات مهم برای خرید کپسول آتش نشانی را شرح می دهیم :

سیلندر آتش نشانی  محفظه ای فولادی و قابل حمل می باشد که مقدار مشخصی ماده اطفاء آتش درون آن قرار دارد.

در زمان مورد نیاز این ماده اطفائی با فشردن اهرم آن به خارج پرتاب می شود. عموماً از آب ، گاز کربن دی اکسید ، پودر و یا فوم ( کف ) خاموش کننده به عنوان ماده خاموش کننده آتش استفاده می شود.

 

کپسول آتش نشانی از کجا بخریم

 

 

در مورد خاموش کننده گازی  CO2 ، با فشار خود گاز، از داخل کپسول خارج می شود اما برای خارج شدن محتویات  سه سیلندر دیگر ، گاز نیتروژن بکار می رود.

بدین صوت که گاز نیتروژن با فشار زیاد در کنار مواد خاموش کننده وارد سیلندرمی شود و وقتی اهرم فشار داده می شود، مواد خاموش کننده با فشار به خارج هدایت می شود.

کپسول آتش نشانی از کجا بخریم

راه های شناسایی انواع کپسول های آتش نشانی :

در ذیل به نمونه ای از شاخص ها و نشانه های سیلندرها  در شناسایی خاموش کننده ها کاربرد داشته و حائز اهمیت می باشد ، اشاره می کنیم :

1- حروف :

در این روش با یکسری حروف که نماینده ای از یک گروه مواد قابل اشتعال هستند نوع ماده ای که متناسب با آن خاموش کننده است ، مشخص می گردد.

برای مثال درج حرف A  روی بدنه کپسول های آتش نشانی مخصوص آتش های نوع جامد ، حروف AB برای آتش هایی ازنوع جامدات و مایعات ، حروف ABC  برای آتش های جامدات، مایعات و همچنین وسایل الکتریکی استفاده می شود.

کپسول آتش نشانی از کجا بخریم 2- استاندارد:

به دلیل اهمیت بالای ثبت مشخصات و اطلاعات مهم کپسول های آتش نشانی  بر روی بدنه سیلندر، موسسه استاندارد شرکت سازنده را ملزم میکند که این نکته را رعایت  کند.

شرکت های سازنده موظف هستند اطلاعاتی از جمله نوع ماده اطفائی ، طرز کار ، ظرفیت ، کاربرد خاموش کننده  و … را روی بدنه کپسول آتش نشانی درج کند.

این کار باعث می شود افراد به سهولت بتوانند سیلندر متناسب با ماده اطفائی را انتخاب کنن  ، تا  هنگام حریق و آتش سوزی با مشکل مواجهه نشوند .

3- شناسایی کپسول آتش نشانی از روی قطعات دستگاه :

1-  سیلندرهای بدون درز ، دارای بدنه یک تکه وداشتن نازل قیفی شکل ،حاوی گاز CO2 هستند.

کپسول آتش نشانی از کجا بخریم2-  سیلندرهای دارای نازل با قطر کم حاوی آب هستند.

کپسول آتش نشانی از کجا بخریم3 – سیلندرهایی با نازل با سوراخ های هواکش حاوی کف یا فوم هستند.

کپسول آتش نشانی از کجا بخریم

4-  سیلندرهایی با نازل معمولی حاوی پودر هستند .

کپسول آتش نشانی از کجا بخریم

 

کپسول آتش نشانی از کجا بخریم

راهنمای خرید کپسول آتش نشانی

اولین نکته ‌ای که هنگام خرید کپسول آتش نشانی باید به آن دقت داشت ، این است که ما باید بدانیم  از چه خاموش کننده‌ای استفاده کنیم ؟

انتخاب نوع خاموش کننده بسته به نوع آتش و محل آتش سوزی می باشد. برای مثال اگر در محل کار، تابلوهای برق باشد و احتمال حریق از تجهیزات الکتریکی وجود داشته باشد، کپسول آتش نشانی گاز CO2  مناسب می باشد .

به این دلیل که دو نوع دیگر  کپسول آتش نشانی آب و گاز و کپسول آتش نشانی فوم ( کف ) به هنگام خاموش کردن این نوع آتش سوزی ها می‌توانند باعث ایجاد جرقه شده  و خطرات فراوانی به همراه داشته باشد .

از طرفی با توجه به وجود آب در این نوع خاموش کننده ها ، اگر برای خاموش کردن وسایل برقی و الکتریکی استفاده شوند ، ضرر و زیان زیادی را متحمل می شوید .

برای  حریق های ناشی از مواد محترقه‌ای مثل انواع سوخت ها ی نفتی و مشتقات آن مانند بنزین ، گازوئیل و .. بهتر است تا از کپسول های آتش نشانی فوم ( کف ) استفاده کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن ، حریق را مهار کنند.

برای حریق های ناشی از مواد جامد مانند چوب، کاغذ ،فرش و… کپسول های آتش نشانی آبی بهترین گزینه برای مهار کردن حریق می باشد .

ظرفیت و حجم کپسول های آتش نشانی

به هنگام خرید سیلندرهای آتش نشانی توجه داشته باشید  که شخصی که از کپسول استفاده میکند چه کسی است ؟

برای مثال در مجتمع های مسکونی و یا آپارتمان‌ها، کپسول‌های بزرگ کارایی نخواهند داشت .

چرا که در اکثر اوقات زنان و بچه‌ها در منزل‌ هستند وآنها باید بتوانند از این خاموش کننده های آتش استفاده کنند.

و در نهایت برای داشتن بهترین خرید سیلندر آتش نشانی باید به مواردی ازجمله محل نصب ، شکل ، نوع عملکرد ، قدرت پرتاب،  مقاوم در برابر دما ، زمان تخلیه ، جنس بدنه و رنگ آن دقت کنید.

پس از خرید کپسول ، بحث بازدید های دوره ای و نگهداری از سیلندرها ، شارژ کپسول های آتش نشانی و تست هیدرواستاتیک آنها بسیار حائز اهمیت می باشد.

بیشتر بدانید : تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

 

کپسول آتش نشانی از کجا بخریم

 

بنابراین برای خرید کپسول آتش نشانی بهتر است جایی را انتخاب کنیم که بتواند تمامی این خدمات مورد نیاز  پس از خرید را ارائه دهد .

شرکت ایمن تیام سپاهان علاوه بر فروش انواع سیلندرهای آتش نشانی آماده ارائه خدمات شارژ کپسول آتش نشانی ، تست هیدرواستاتیک انواع سیلندرها و سایر خدمات ایمنی آتش نشانی ، با به کار گیری نیروهای متخصص و متبهر به شما عزیزان می باشد .

برای تماس با همکارن ما و درخواست سفارش با شماره های 40337400 ، 40334700  و 36845060 تماس حاصل فرمایید .

This Post Has 12 Comments
    1. سلام وقت شما بخیر . بله چنانچه قصد بازدید از کارگاه شارژ و تست را دارید باید از قبل با شرکت هماهنگی های لازم را به عمل بیاورید .

    1. سلام وقت بخیر با توجه به اینکه محتوای هر نوع کپسول متفاوت است بستگی به نوع مواد داخل سیلندر دارد. برای مثال در کپسول های پودری بسته به نوع پودر داخل سیلندر اینکه پتاسیم باشد یا آمونیوم و .. برای اطلاع از مضرات و یا حساسیت های حاصله پوستی یا تنفسی باید به MSDS ( برگه اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی) آن پودر مراجعه کرد .

  1. یکی از عناوین مهم مقالات کپسول آتش نشانی از کجا بخریم هست!
    درسته بازاریابها زیاد زنگ میزنن ولی اعتماد کردن سخته

  2. به طور کلی سازمان خاصی هست که روی مراکز ارائه دهنده خدمات آتش نشانی یا تجهیزاتش کنترل داشته باشه؟

    1. بله قطعا وجود دارد برای مثال برای مراکر مجاز شارژ کپسول آتش نشانی ، آن شرکت حتما باید از اتحادیه لوازم ایمنی و آتش نشانی جواز کسب لازم را داشته باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top
با ما تماس بگیرید