Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/tiacom/domains/tiamsepahan.com/public_html/wp-content/plugins/wpseo-local/woocommerce/shipping/class-wc-shipping.php on line 174
skip to Main Content

کپسول آتش نشانی پودر و گاز از جمله خاموش کننده های پر کاربرد در ایمنی منازل و محیط کار هستند . از این نوع کپسول آتش نشانی جهت خاموش کردن مشتقات نفتی استفاده می شود.

 

وزن کپسول های آتش نشانی پودر و گاز با استاندارد ایران

 

 

۱- کپسول پودر و گاز ۱ کیلوگرمی

۲- کپسول پودر و گاز ۲ کیلوگرمی

۳- کپسول پودر و گاز ۳ کیلوگرمی

۴- کپسول پودر و گاز ۴ کیلوگرمی

۵- کپسول پودرو گاز ۶ کیلوگرمی

۶- کپسول پودر و گاز ۱۲ کیلوگرمی

۷- کپسول پودر و گاز  ۲۵ کیلوگرمی

۸- کپسول پودر و گاز ۵۰ کیلوگرمی

 

 

ایمن تیام سپاهان  عرضه کننده کپسول آتش نشانی پودری در سایز های 1 کیلویی و 2 کیلویی و 3کیلویی  و 4 کیلویی و 6 کیلویی  و 12 کیلویی و 25 کیلویی و 50 کیلویی می باشد.

 

ساختمان کلی کپسول آتش نشانی پودر و گاز

 

 

در تمام کپسول های آتش نشانی پودر و گاز  قسمت های اصلی زیر مشاهده می شود :

 

 

1 – بدنه

 

 

این نوع کپسول آتش نشانی ، به طور عموم ، بدنه فلزی دارد . نوع فلز و روش ساخت آنها باید با استانداردهای مربوطه مطابقت داشته باشد .

بدنه باید از چنان کیفیتی برخوردار باشد که فشار کارکرد دستگاه ( به طور معمول تا 2 برابر فشار آزمون ) را به خوبی  تحمل کند .  همچنین بدنه باید در مقابل زنگ زدگی و خوردگی از مقاومت لازم برخوردار باشد .

 

 

به روی بدنه با توجه به کارخانه سازنده دستگاه ممکن است دستگیره ، پایه و … نصب شده باشد . همچنین نام کارخانه سازنده ، سال تولید ، روش به کار انداختن روش آزمون و سایر اطلاعات مربوطه به خاموش کننده بایستی به روی بدنه درج شود .

 

 

2 – ساز و کار عمل کننده

 

 

خاموش کننده های پودر و گاز  با توجه به نوع و کارخانه سازنده آنها ممکن است به یکی از انواع مکانیزم عمل کننده ” ضربه ای ” ، ” اهرمی ” و یا ” فلکه ای ” مجهز باشد .

 

 

3 -لوله لاستیکی

 

 

اغلب کپسول های دستی اطفای حریق محتوای پودر ، لوله لاستیکی با طول مناسب دارند . البته ، انواع کوچک ( یک کیلویی و 750 گرمی ) همچنین ، بعضی انواع قدیمی فاقد لوله لاستیکی هستند .

 

لوله لاستیکی ، از انواع تقویت شده است و با فشار معینی ، متناسب با فشار آزمون دستگاه را به خوبی تحمل می کند . این لوله ، از یک سو به کپسول آتش نشانی ( یا مکانیزم عمل کننده آن ) و از سوی دیگر به سر لوله یا نازل پودر پاش متصل شده است .

 

 

4 – سر لوله پودر پاش ( نازل پودر پاش )

 

 

بیشتر کپسول های آتش نشانی پودر و گاز به سر لوله پودر پاش مخصوص مجهز شده اند . این سر لوله ، به طور معمول ، از پلاستیک ساخته شده و به صورت اهرمی عمل می کند . که با فشار دادن آن هنگام عملیات اطفای حریق ، پودر از سر لوله خارج شده و با برداشتن فشار ، خروج پودر متوقف می شود .

 

 

5 – لوله سیفون

 

 

به این لوله ” لوله داخلی هدایت کننده پودر”  نیز گفته می شود. در داخل دستگاه از کمی بالاتر از کف تا خروجی دستگاه امتداد دارد.

حجم سیلندر ، پودر و مابقی آن هوای خشک یا نیتروژن می‌باشد و در زمان شارژ فشار آن ۱۰ بار ( PSI ۱۵۰ ) می‌باشد . به دلیل اینکه پودر در داخل خاموش کننده به طور دائم تحت فشار می‌باشد احتمال کلوخه شدن در آن زیاد است .

 

 

بنابراین هر از گاهی باید خاموش کننده را سر و ته نموده و مجدداٌ در جای خود بگذاریم . اغلب بر روی این خاموش کننده فشار سنج وجود دارد که فشار درون سیلندر را نشان می دهد .

 

 

این خاموش کننده  در وزن‌های مختلف از ۵/۰ کیلویی  تا ۱۴ کیلویی ( ۱ تا ۳۰ پوند ) وجود دارد .  زمان تخلیه بستگی به وزن مواد محتوی دارد به طوری که از ۸ ثانیه تا ۱۴ ثانیه می‌باشد و مقدار تخلیه آن در زمان شارژ حداقل ۸۵٪ است .

 

 

قدرت پرتاب این خاموش کننده ۶ متر است و جهت آتش‌های کلاس‌های مختلف به کار می رود .

 

کپسول آتش نشانی پودر و گاز از هر نظر شبیه کپسول آتش نشانی آب و گاز می باشد .

هر ماه یک بار بازدید ظاهری از خاموش کننده به عمل بیاید  و در این بازدید فشار درون سیلندر را از روی فشار سنج مشاهده و سپس بدنه و پلمپ را بازدید کنید . در صورت امکان سالی یک بار در حریق آموزشی از خاموش کننده استفاده شود .

 

خاموش کننده‌ پودر و گاز بالن داخل و بالن بغل خود به دو گروه تقسیم می شوند .

 

الف ) کارتریج داخل

ب ) کارتریج بیرون

 

 

الف ) کارتریج داخل :

عامل فشار در این نوع خاموش کننده‌ها گاز co2 می‌باشد که در داخل یک سیلندر کوچک قرار دارد که این سیلندر زیر درپوش و در داخل سیلندر خاموش کننده قرار گرفته است، در موقع استفاده با فشار اهرم راه خروج گاز از داخل کارتریج باز و گاز، محتویات داخل سیلندر را تحت فشار قرار داده و به بیرون میراند .

 

 

ب ) کارتریج بیرون :

در این نوع محتوی گازco2   خارج از استوانه قرار گرفته و مجرای خروجی گاز کارتریج به بدنه خاموش کننده وصل می‌شود که عملکرد آن هم ضربه ای هم فلکه ای هم اهرمی است .

کارتریج هایی که در خارج بدنه قرار می گیرند دارای سوپاپ عملکرد بوده و گاز کارتریج از آن در صورت لزوم تخلیه می‌شود . در خاموش کننده‌های پودر و گاز کارتریج دار چنانچه به هر صورت گاز وارد سیلندر شود و مقدار کمی از پودر آن مصرف گردد  نمی توان برای استفاده بعدی به آن اطمینان کرد .

بنابراین باید گاز داخل سیلندر را تخلیه و سپس درپوش را باز کرده و کارتریج آن را تعویض کنید . جهت تخلیه گاز از درون سیلندر کافی است خاموش کننده را سر و ته نموده و اهرم آن را فشار دهید تا تمام گاز خارج گردد .

 

 

طریقه کار با خاموش کننده پودر و گاز کارتریج بیرون :

در نزدیکی محل آتش سوزی خاموش کننده را روی زمین گذاشته ، ضامن را آزاد کنید  سپس لوله لاستیکی را از گیره خارج و آن را با دستگیره با هم نگه دارید بدون آنکه بدن یا سر و صورت خود را در مسیر سوپاپ ایمنی خاموش کننده قرار دهید شیر گاز را باز کنید . ( در نوع ضربه ای ضربه بزنید ) .

سپس با یک دست نازل را و با دست دیگر خاموش کننده را گرفته و با فشار بر روی اهرم نازل ، پودر را بر روی آتش بپاشید .

 

 

طریقه کار کردن با خاموش کننده پودر و گاز کارتریج داخل:

در این نوع خاموش کننده کارتریج در داخل بدنه سیلندر و زیر درپوش قرار می گیرد . هنگامی که ضامن را بیرون کشیدید اهرم را فشار دهید تا گاز از داخل کارتریج وارد بدنه سیلندر شود، سپس با یک دست نازل را گرفته با دست دیگر اهرم را فشار دهید تا پودر روی آتش پاشیده شود .

 

 

آزمایش‌های مقرری خاموش کننده‌های پودر و گاز:

هر یک ماه یک بار درب سیلندر را باز نموده از کلوخه نشدن پودر مطمئن شوید . از باز بودن خروجی سیلندر همچنین سالم بودن لوله لاستیکی اطمینان حاصل کرده، کارتریج را وزن نموده تا از شارژ بودن آن مطمئن شوید، چنانچه بیش از ۱۰٪ از وزن گاز درون آن کم شده باشد مجدداً شارژ کنید .

در صورت امکان سالی یک بار در حریق آموزشی از خاموش کننده استفاده کنید و مجدداً شارژ نمائید . ( هر کارتریج با ۱۱۰ گرم گاز co2   پر شده است .)

 

 

در شرکت ایمن تیام سپاهان شارژ کپسول آتش نشانی پودر و گاز با بهترین نوع مواد  پودر و با رعایت استاندارهای لازم صورت می گیرد .

فروش انواع کپسول های آتش نشانی پودر و گاز

 

 

search fan

Summary
خدمات آتش نشانی
Service Type
خدمات آتش نشانی
Provider Name
ایمن تیام سپاهان, Telephone No.40337400
Description
کپسول آتش نشانی پودر و گاز از جمله خاموش کننده های پر کاربرد در ایمنی منازل و محیط کار هستند . از این نوع کپسول آتش نشانی جهت خاموش کردن مشتقات نفتی استفاده می شود.
This Post Has 22 Comments
  1. سلام برای موتور خانه و یا سونا کپسول آتش نشانی گاز co2 حجم 6 کیلویی نیاز است .

 1. مشتقات نفتی رو خاموش میکنه! اونوقت توی آشپزخونه وسایل مشتقات نفتی به حساب میان؟ چون نوشتین که برای خونه بهتره این نوع کپسول استفاده بشه

  1. اگه پودر داخل آن از نوع BC یا ABCباشد بله مشتقات نفتی را خاموش می کند. با توجه به اینکه وسایل پخت و پز را با این نوع کپسول پودری می توان خاموش کرد این نوع پیشنهاد شده .

  1. خیر . ولی حتی اگر کپسول آتش نشانی استفاده نشود و از موعد شارژ آن گذشته باشد ، قابل استفاده نبوده و باید حتما نسبت به شارژ مجدد آن اقدام گردد .

 2. فرونشانی حریق با کپسول آتش نشانی پودر و گاز یه راه امنه واقعا برای هر خونه ای داشتنش لازمه

 3. ما چند سال پیش کپسول آتشنشانی خریدیم
  متاسفانه موقعی که لازم به استفاده بود دیدیم خرابه
  کار نمیکرد 😒

  1. کپسول های آتش نشانی باید طی دوره های زمانی خاص بسته به نوع سیلندر ( دو ماهه، سه ، شش و..) باید بازدید و بررسی شوند تا در صورت مشکل یا افت فشار مشکل رفع گردد . و اینکه حتی اگر کپسول در طول یکسال مورد استفاده قرار نگیرد باید در تاریخ موعد شارژ ، تحت شارژ مجدد قرار گیرند .

  1. با سلام
   برای دریافت فیمت های شارژ و تست و غیره لطفا با شماره های 02140334700 و 02140337400 تماس حاصل فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top
با ما تماس بگیرید