skip to Main Content

کپسول آلومینیومی مثل سیلندرهای فولادی برای همه گازهای صنعتی و آزمایشگاهی مورداستفاده واقع می شوند. اما به دلیل استفاده از فلز آلومینیوم در ساخت این دسته از سیلندرها ، دارای وزن سبک تر و توانایی مقابله بیشتر در برابر گازهای خورنده می باشند .

کپسول های آلومینیومی معمولاً برای گازهایی با خلوص بالا و خورندگی زیاد استفاده می شود و جایگزین مناسبی برای کپسول های فولادی هستند .

 

مشخصات کپسول آلومینیومی

این سیلندرها دارای بالاترین استاندارد اروپا هستند .

شکل انتهایی کپسول ، به جز ضخامت و ابعاد طولی آن ها ،در طراحی نقش مهمی دارد. به این دلیل که این قسمت تحت بیشترین تنش است .

الیافی که برای ساخت این سیلندرها استفاده می شود ،استحکام بالایی دارند ودارای وزن بسیار سبک ( حدوداً یک سوم کپسول های فولادی ) و مقاومت بالا نسبت به ضربه هستند .

کپسول آلومینیومی

مشخصات فنی کپسول آلومینیومی :

سیلندر های آلومینیومی در  سایزهای ۲ الی ۵۰ لیتر  و درمحدوده  فشارهای کاری ۱۵۰ الی ۲۰۰ بارمی باشد.

الیاف به کار رفته در سیلندرهای کامپوزیتی آلومینیویم  از جنس الیاف کربن است . الیاف کربن یکی از مهمترین خانواده های الیاف پیشرفته است که چگالی پایین ، استحکام بسیار بالا، و مقاوم بودن در مقابل  حرارت این الیاف را از سایر موارد متمایز می کند.

سیلندر آلومینیومی همچنین دارای خواص ضد خش و ضد خوردگی نیز می باشند.

ضخامت کپسول آلومینیومی حدوداً 4 میلی متر است بنابراین در برابر ضربه، سايش و … بسيار حساس است  بنابراین نگهداری صحیح و بازدید های دوره ای این سیلندرها بسیار حائز اهمیت می باشد.

بنابراین کمترین كاهش ضخامت لايه الياف سیلندر کامپوزیتی آلومینیومی حتي در حد 1 میلی‌متر كه نقش اصلي در استحكام سیلندر را دارد باعث عدم تحمل فشار کاری مي‌شود.

 

کپسول آلومینیومی

موارد مصرف کپسول آلومینیومی :

با توجه به خصوصیات منحصر به فرد کپسول کامپوزیت آلومینیومی ، کاربردهای متعددی می شود برای آن عنوان کرد.

از جمله از سیلندرهای الومینیومی اکسیژن برای مصارف غواصی ، آتش نشانی و محیط های با داشتن قابلیت خورندگی استفاده می شود.

این سیلندرها در برابر حرارت مقاومت بالایی دارند ، بنابراینمی توان از آن برای موارد خاص استفاده کرد.

با توجه به سبک بودن و مقاومت بالای آن ، به عنوان منبع اکسیژن برای غواصان در آب ، بهترین گزینه است.

یکی از بهترین روش ها برای تشخیص بیماری‌ها، استفاده از تصویربرداری مغناطیسی یا همان   MRI  می باشد .

قبل از گرفتن MRI متصدیان امر و مسئولان همواره تأکید دارند که همراه بیمار هیچ شی فلزی وارد دستگاه نشود.

با توجه به اثرات سوئی که آهن بر دستگاه های MRI   دارد ، بهتر است از قرار گرفتن هر گونه وسیله و اجسام از جنس آهن و فولاد و .. داخل اتاق جلوگیری کرد .

لذا کپسول آتش نشانی ، سیلندرهای تنفسی از جمله سیلندرهای اکسیژن و سایر سیلندرها از جنس فولاد مناسب اتاق MRI نمی باشد .

همچنین سیلندرهای آلومینیومی MRI باید بدون شیلنگ باشند. به این دلیل که شیلنگ های فشار قوی همگی دارای چند لایه فنر فولادی می باشند .

بهترین جایگزین برای این سیلندرها بدون هیچ مشکل و محدودیتی ، سیلندرهای آلومینیوم می باشد.

 

کپسول آلومینیومی

 

در شرکت ایمن تیام سپاهان علاوه بر فروش سیلندرهای آلومینیومی ،خدمات تست هیدرواستاتیک سیلندرهای کامپوزیتی و آلومینیوم نیز توسط نیروهای متخصص انجام می شود.

 

کپسول آلومینیومی

نکات ایمنی سیلندرهای آلومینیومی :

سیلندرهای آلومینیومی با توجه به جنسی که دارند ، ایمن و مقاوم هستند . ولی با این وجود لازم است نکاتی را جهت استفاده و نگهداری از آنها رعایت کرد.

باید مسائل ایمنی که در مورد سیلندر های تحت فشار بیان می شود در مورد این سیلندرها هم در نظر گرفته شود .

از جمله برای جابجایی این کپسول ها از وسایل حمل و نقل متناسب با سیلندرهای تحت فشار استفاده کنید .

درست است که بدنه سیلندرهای کامپوزیت آلومینیومی از جنس الیاف کربن و شیشه می باشد و خاصیت ضدخوردگی دارد اما باید از هرنوع خراش و خط و خش احتمالی نیز جلوگیری شود.

کپسول آلومینیومی

This Post Has 11 Comments
  1. خسته نباشین . برای کارگاهی که با مواد روغنی و رنگ سرو کار داره و حدود 400 متر هست که دوتا تابلو برق و دوتا درب بارگیری داره ، چه تعداد سیلندر و چه نوع سیلندری باید تهیه کرد . با تشکر از اطلاعات مفیدتون

    1. سلام ممنون برای کارشناسی تعداد و نوع سیلندر مورد نیاز با شماره های 40337400 و 40334700 تماس بگیرید . کارشناسان ما پاسخگوی شما هستند .

  2. آلومینیوم در جدول تناوبی دارای علامت AL و عدد اتمی 13 که عنصری نقره ای و انعطاف پذیر است می باشد ، آیا استفاده از این فلز نرم و حالت پذیر برای سیلندر های تحت فشار کار درستیه ؟ یا اینکه عدد اتمی این عنصر رو با ترکیب روی و … بالاتر و مستحکم تر می کنید؟

    1. برای آلومینیوم 9 تا گروه وجود دارد .1000 و 2000 و 3000 و .. که فقط گروه 1000 خالص می باشد . برای سایر گروه ها ، آلیاژ آلومینیوم می باشد که با سایر عناصر دیگر نظیر روی یا آهن و … ترکیب می شوند . منظور از سیلندرهای آلومینیوم صرفا آلومینوم خاص نمی باشد. بلکه آلیاژ آلومینیوم مد نظر است . که هر شرکت سازنده روی سیلندر ،گروه آلیاژی آن سیلندر را حک میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top
با ما تماس بگیرید